1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
3 years ago
15

What is the radius of the circle x2+(y+6)2=25

Mathematics
1 answer:
GenaCL600 [577]3 years ago
6 0

Answer: y=7

Step-by-step explanation:

Use the vertex form to determine the values of

a

,

h

, and

k

and use these values to find the direction the parabola opens, vertex, focus, axis of symmetry, and directrix.

Direction: Opens Down

Vertex:

(

0

,

13

2

)

Focus:

(

0

,

6

)

You might be interested in
suppose that the current canadian dollar to US dollar exchange rate is 0.80 CAD = $1 US and that the U.S. dollar price of an App
Deffense [45]

Answer: 256 CAD

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we simply have to multiply the price in US dollars of the iphone (320) and multiply it by 0.80 ( Canadian dollar to US dollar exchange rate)

Mathematically speaking:

Since:

$1 US = 0.80 CAD  

$320 x0.80 = 256 CAD

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

7 0
3 years ago
Given the following information, determine if one of the brands is a better buy. Brand A: 14 ounces for $44. 66 Brand B: 20 ounc
maksim [4K]

Division is one of the basic mathematical operations. The cost of Brand A and B is the same.

<h3>What is division?</h3>

The division is one of the most basic arithmetic operations. It is used to find the number of times a number is been added to itself.

Given to us

Brand A: 14 ounces for $44.66

Brand B: 20 ounces for $63.80

To compare the two brands we will find the cost of one ounce for each brand.

For Brand A,

The cost of 14 ounces is $44.66, therefore,

\text{Cost of one ounce} = \dfrac{\$44.66}{14}\\\\\text{Cost of one ounce} = \$3.19

For Brand B,

The cost of 20 ounces is $63.80, therefore,

\text{Cost of one ounce} = \dfrac{\$63.80}{20}\\\\\text{Cost of one ounce} = \$3.19

From the above two values, we can conclude that the cost of Brand A and B is the same.

Learn more about Division:

brainly.com/question/369266

4 0
3 years ago
Which type of graph would be best for showing the average yearly bonus amounts for employees in different departments of an IT c
nika2105 [10]
I believe it is C. a histogram
(if it’s not then sorry)

5 0
3 years ago
A fraction reduces to 36. If its denominator is 6x5, what is its numerator?
olchik [2.2K]
If you would like to find the numerator of a fraction, you can do this using the following steps:

denominator ... 6 * 5 = 30
numerator ... x = ?

36 = numerator / denominator
36 = x / 30
x = 36 * 30
x = 1080

The correct result would be 1080.
4 0
3 years ago
Which equation describes the
Vesna [10]

Answer:

The answer is no.d b= 2a + 1

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jasmine can run 4 5/6 miles in 2/3 of an hour. how many miles can she run 1 hour simplify comepletly
    5·1 answer
  • I want to know how do you solve for this because im struggle in right now 6x−4y=72
    10·1 answer
  • a reading teacher recorded the number of pages read in an hour by each of her students. The numbers are shown below: 54,39,29,43
    5·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    14·2 answers
  • A number t times 6.​
    6·1 answer
  • What number should go in the box? 766621=▢+60000+6000+600+20+1
    12·1 answer
  • I need help with this ASAP!!!
    14·1 answer
  • 4c^2-8c-1=0 complete the square round to nearest hundredth
    7·1 answer
  • Greg is recording the changes in his bank account balance. In the morning, he records a deposit of $7. In the afternoon, he reco
    9·1 answer
  • Interpreting linear expressions<br> 5 stars if answer is correct<br><br> have a splendid day
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!