1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alja [10]
3 years ago
8

A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?

Mathematics
1 answer:
nikklg [1K]3 years ago
4 0

Answer:

The unit price is 7.79

Step-by-step explanation:

To find the unit price, you should divide what the money is by how many pairs the package has. So for this problem it would mean the equation would be 23.27/3 and the answer is 7.79.

You might be interested in
1/2 + 2/5s = s - 3/4
kakasveta [241]

Answer:

25/12

Step-by-step explanation:

1/2 + 2/5s = s - 3/4

2/5s = s - 5/4

-3/5s = -5/4

s = 25/12

4 0
3 years ago
1/6% of 295 help ASAP
iVinArrow [24]

Answer: 0.49

Step-by-step explanation:

1/6% X 295 = 0.00167 X 295

= 0.492~0.49

5 0
3 years ago
I WILL MARK AS BRAINLIEST! Simplify
aev [14]
A. 40
B. 28
C. 140
D. 26
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shawna is practicing typing. She types 456 words in 10 minutes.If she types the same number of words each minute how many words
Svetradugi [14.3K]

Answer:

456 / 10 = <u>45.6</u>

So the answer lies between <u>45</u> and <u>46</u>.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
9x-7=-7 how do you solve this problem
borishaifa [10]
<span>9x-7=-7 
You would add 7 to both sides because you want to get to the point were your variable is alone. 9x = 0 Then you would dicide each side by 9 because after doing this your variable would be alone. x = 0 would be your final answer. 

YA BOIIIIIIIIIII, DEADPOOL IN THE HOUSE!

-Gives you a thumbs up- </span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Give me the answer for question 3 please
    11·1 answer
  • Write 100/10 as a whole number
    5·2 answers
  • Harry had $32. He spent all the money on buying 3 notebooks for $x each and 4 packs of index cards for $y each. If Harry had bou
    11·1 answer
  • PLEASE HELP PLEASE PLEASE The graph below plots a function f(x):
    14·1 answer
  • The sum of a number and four, divided by five is six.
    9·1 answer
  • Needs help with numbers 14,18,19,20
    11·2 answers
  • -25-6= -25 + -6 = -31
    5·1 answer
  • Find the value of c²+a²<br>​
    14·1 answer
  • How do you solve this problem?
    6·2 answers
  • How to make 1/3 and 1/1/2 into a 1
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!