1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
6

The sum of two numbers is 75. The second number is 3 less than twice the first

Mathematics
1 answer:
Mandarinka [93]3 years ago
7 0

Answer:

\large{\textbf{The two numbers are: 26 and 49}.\\}

Step-by-step explanation:

\large{\textup{assume the two numbers are $x$ and $y$.}}\\\large{\textup{The given sentences are written in mathematical terms as follows:}\\$$ x + y =  75  \hspace{25mm} (1)$$ $$ y = 2x - 3 \hspace{25mm} (2) $$  \\\textup{Substituting $(2)$ in $(1)$,}\\\begin{align*} &  \implies x + 2x - 3 = 75  \\& \implies 3x = 78 \\& \implies x = 26\end{align*}\textup{Substituting $x$ in $(1), \hspace{5mm} y = 49$} }

You might be interested in
Kayla is running for charity. Her dad pledges to give her $0.50 per mile she runs. Her mom pledges to give her a flat donation o
amm1812

Answer:

  10 miles

Step-by-step explanation:

Let m represent the number of miles Kayla runs. We want to find m such that ...

  0.50m = 5.00

Divide by the coefficient of m:

  m = 5.00/0.50 = 10

Kayla has to run 10 miles to get the same donation from both parents.

5 0
4 years ago
CAN YALL HELP ME OUT ASAP Margie bought 1 1/2 pounds of tomatoes for $2.00 per
enot [183]

Answer:

Margie spent $27.05.

Step-by-step explanation:

1.5 * 2 + 14 * 1.6 + 1 * 1.65 = 27.05.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the pool
Alenkinab [10]
It’s D I also trust the other guy
6 0
3 years ago
The selling price of an item is $600. It is marked down by 10%, but this sale price is still marked up
Lena [83]

Step-by-step explanation:

Sale price

= Marked down by 10% from selling price

= 90% of selling price

= 0.9 * $600

= $540.

Sale price - Cost price

= $540 - $450 = $90.

The markup from cost to sale is $90.

6 0
3 years ago
9 = x/2 + 2<br> solve for x.
Leya [2.2K]

Answer:

14 = x

Step-by-step explanation:

-2 on both sides you get 7 = x/2, multiply both sides by 2 and you get 14 = x

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the rate and unit rate of 40 meters in 16 seconds
    14·2 answers
  • It costs $2.00 per hour to park in the parking deck. Ben parks for 3 hours. The automated machine used for payment will only acc
    14·2 answers
  • You buy 3 new shirts for $17 each and 5 new pairs of pants for $12 each. You give the cashier $110. Which of the following is a
    15·2 answers
  • Question Help
    8·1 answer
  • What is a part of a line hat consists of two points called endpoints, and all the points on the line that are between the endpoi
    10·1 answer
  • In 10000$ in 12%intrest for 2 years how much interest you get??​
    13·2 answers
  • An 8 kg toddler is running and using 400 J of kinetic energy. What is the velocity of the<br> child
    10·1 answer
  • A machine that fills bottles on an assembly line does so according to a normal distribution, where the mean amount of liquid pou
    10·1 answer
  • In a regular polygon, each interior angle measures 150°. How many sides does the polygon<br>have?​
    5·1 answer
  • Scott is 72 inches tall.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!