1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fudgin [204]
2 years ago
8

Points)

Mathematics
1 answer:
maria [59]2 years ago
4 0
Idk use Socratic but if not cry cuz math sucks
You might be interested in
Harold has 4 classes each morning. Each class is 1 hour long, and there are 10 minutes between classes. The first class is at 8
Viktor [21]

The fourth class ends at 12:30 pm

<em><u>Solution:</u></em>

Given that Harold has 4 classes each morning

Each class is 1 hour long, and there are 10 minutes between classes

The first class is at 8 A.M

<em><u>To find: Time at which fourth class ends</u></em>

Since each is 1 hour long and 10 minutes gap between classes

First class = 8 A.M to 9 A.M

Second class = 9:10 A.M to 10 : 10 AM

Third class = 10 : 20 AM to 11 : 20 AM

Fourth class = 11 : 30 AM to 12 : 30 PM

Thus the fourth class ends at 12:30 pm

4 0
2 years ago
Select the correct answer from each drop-down menu.
sdas [7]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

12 banana muffins, 10 chocolate muffins, 6 blueberry muffins, and 7 vanilla muffins.

The total number of muffins is 35 muffins

P(vanilla) = number of vanilla/ total

               = 7/35

               = 1/5

This is not likely to occur so it is an unlikely event

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x if e3x+6=8
jarptica [38.1K]

Answer:

x=ln(2)/3

Step-by-step explanation:

e^3x+6=8

e^3x=8-6

e^3x=2

ln(e^3x)=ln(2)

3x=ln(2)

x=ln(2)/3

3 0
3 years ago
Two boats leave the same port, heading in opposite directions. One boat travels at 10 miles per hour and the other boat travels
Natalka [10]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

idk

8 0
3 years ago
Someone Please help me
Artyom0805 [142]

Answer:

6.5 hours

Step-by-step explanation:

He pays a flat fee of $65 and a rate of $40 per hour, we can set up the equation:

65+40h=325\\40h=260\\4h=26\\h=6.5

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What equation can I make out of this problem
    12·1 answer
  • The Boswell Community ordered 1680 tulip bulbs to be planted in Orlando park the bulbs will be shipped in 35 boxes with an equal
    5·1 answer
  • I WILL MARK YOU BRAINLYEST IF YOU HELP ME AND YOU SHOW WORK!!!! FOR BOTH PARTS!!!
    12·1 answer
  • pet store has 18 hamsters in each cage. how many hamsters are there in six cages? use and area model to solve
    9·1 answer
  • Find the value that completes the square r^2-30r+__
    9·1 answer
  • The function f(x) = 2 • 5x can be used to represent the curve through the points (1, 10), (2, 50), and (3, 250). What is the mul
    13·1 answer
  • A 7-kilogram bag of lollipops costs $42.14. What is the unit price?
    6·1 answer
  • How many real solutions does 40 have
    8·2 answers
  • On a test, the number of questions Pam answered correctly was
    9·1 answer
  • 5/8 + 3/4 / -2/3- 5/6
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!