Answer:
$42.40
Step-by-step explanation:
The horizontal axis is in fractions.
The three lightest are two
pounds & one
pounds. Each cost $4.40 per pound.
So cost = 4.40(5/8+5/8+6/8) = $8.8
Remaining costs 4.80 per pound. We add up the remaining and multiply by 4.80 to get their cost.
cost = 
Hence, total cost = 8.8 + 33.6 = $42.40
Answer:
i think its 0.9994225
Step-by-step explanation:
just subtract the 8.75136.24 bye 7.75193. and there you go.
13 + (-12) - (-5)
13 - 12 + 5
1 + 5
= 6.
Answer is A)
Since there are 26 students in Mr. Carson's class, and each kid gets 3 pencils, that means we will multiply 26 and 3, in which we get 78. Now, since boxes of pencils only contain a dozen, which is 12 pencils, we will divide 78 by twelve, in which we get 6.5 boxes. You can't buy half a box, so he will need 7 boxes, since having 6 boxes means that you don't have enough pencils.
Hope this helps!
The problem is modelled in the first picture shown below
To work out the resultant vector, we modelled the vectors 150N and 75N as triangle AOB is shown in the second picture with AB as the resultant vector.
We use the cosine rule to work out the length AB




(nearest whole number)
The third picture shows the full diagram of the vectors
To work out the direction of the resultant vector, we use the sin rule to find the size of angle A and angle B
Angle A






(rounded to nearest whole number)
Angle B

Direction is 60° toward negative x-axis
Answer: Magnitude 130N and direction 60° toward negative x-axis