1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melamori03 [73]
3 years ago
15

If the odds against​ Deborah's winning first prize in a chess tournament are 1 to 7, what is the probability of the event that s

he will win first​ prize?
Mathematics
1 answer:
mart [117]3 years ago
5 0

Answer:

7/8

Step-by-step explanation:

Odds against are the ratio between losses and wins.

odds against = L / W

Probability of winning is the ratio between wins and all games.

probability = W / games

probability = W / (W + L)

The odds against are 1 to 7.

1/7 = L / W

W = 7 L

The probability is therefore:

P = (7 L) / (7 L + L)

P = 7/8

You might be interested in
Am I right vote you brainiest
ryzh [129]

Answer:

false

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
If $5000 is invested at 7.8% interest compounded monthly, how much would you have after 54 months?
Nuetrik [128]

5000 x (1+0.078/12)^54

5000 x (1.0065)^54

$7094.37

6 0
4 years ago
Help me ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mariulka [41]
Zero slope. When it is a straight line across its a zero slope and when it’s up and down its undefined.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Karla makes paper airplanes. Today, it takes her 32 min to make 16 paper airplanes.
Pavel [41]

Answer:

48/b

Step-by-step explanation:

32÷16=2 so it takes two minutes per airplane. if she makes airplanes for 96 minutes at the same pace (2 min per airplane) then you need to divide 96 by 2 which gives you 48!

7 0
3 years ago
The baker pays $0.80 per pound for sugar and $1.25 per pound for butter. Which of the following equations shows t, how much the
Lynna [10]

Answer:

(6 x $1.25) + (20 x $0.80)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • PLEASE HELPPPP!!!!! need help with this
    5·1 answer
  • Determine the strongest classification for quadrilateral ABCD with vertices at A(1, 2), B(3, 5), C(5, 3), and D(2, 1). The quadr
    6·1 answer
  • Value of m{8+[b(m-1)+3]} when m = -2 and b = 2/3
    12·1 answer
  • NO FILES NO FILES PLZ ASAP I REALLY NEED HELP WITH THIS ALGEBRA QUESTION
    12·1 answer
  • Definitions for Math Easy
    8·2 answers
  • Plsss help!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • Pls help me I’ll<br> Mark you brainlessness
    9·1 answer
  • Write an equation to represent the following statement.The sum of j and 47 is<br> 55.
    5·1 answer
  • 3. The Mitchell family took a road trip from Detroit to Toronto. Their route was 750 kilometers long and required 54 liters of g
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!