1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
3 years ago
15

Complete the table for the given rule y=x/4

Mathematics
1 answer:
vichka [17]3 years ago
4 0
Since they only give you the y values in the table, it would be easier if you isolated the x in the rule:

y = x/4

Multiply both sides by 4

4y = x

Now you can simply substitute the y values into the rule to get the x

4(4) = 16

4(2) = 8

4(9) = 36

~~hope this helps~~

You might be interested in
in complete sentences, explain the process in which this equation would be solved. “Mr Crenshaw can grade one set of papers in 1
hammer [34]

Answer:

6 minutes

Step-by-step explanation:

Mr Crenshaw checks at a rate of 1/10 and Mr. Aguirre checks at a rate of 1/15.

If they work together, they will be checking at a combined rate of:

1/10 + 1/15 = [3(1) + 2(1)]/30

= 5/30 = 1/6

Their combined rate is 1/6 which means they check one set in 6 minutes

3 0
3 years ago
Mr. Wayne sells calculators. He marks up every item with a profit of 25%. Let x be his cost for a calculator. A. Write an expres
Leona [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

%profit = selling price - cost price/cost price * 100

If Mr. Wayne marks up every item with a profit of 25% and x be his cost for a calculator, the expression for the selling price can be gotten by substituting the parameters into the formula;

25 = sp-cp/cp * 100

25/100 =  sp-x/x

0.25 = sp-x/x

cross multiply

0.25x = sp-x

add x to both sides

0.25x+x = sp-x+x

1.25x = sp

selling price = 1.25x

<em>Hence an expression for the selling price of the calculator is 1.25x</em>

<em></em>

b) If Mr wayne paid $25, the selling price is derived by substituing x = $25 into the expression in (a)

selling price = 1.25x

selling price = 1.25($25)

selling price = $31.25

c) If the selling price is $86, to get the cost of the calculator, substitute the selling price into the expression in (a)

selling price = 1.25x

$86= 1.25x

x is the cost price of the calculator

divide both sides by 1.25

$86/1.25= 1.25x/1.25

x = $68.8

<em>Hence Wayne paid $68.8 for a calculator that he sells for $86.</em>

8 0
3 years ago
What means the same as 65?
Alina [70]

Answer:6 × 5 and 5 + 5 + 5 + 5 + 5 6 + 6 + 6 + 6 + 6

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
There are 30 students in a class, including 16 boys. The ratio of girls to boys would be 7 over 8.
Genrish500 [490]

Answer:

i dont understand- theres 3 ways u can put them tho 7:8 , 7 to 8 , or 7/8

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Clay is filling 6.5 bottle of salsa, He was able to fill 7.5 bottles. How many ounce of salsa did he have? Draw an area model to
VMariaS [17]

Answer: He had 48.75 oz of salsa.

Step-by-step explanation:

I guess that Clay is filling 6.5 oz bottles of salsa.

And we know that he was able to fill 7.5 of these bottles, then if each bottle has 6.5 oz, 7.5 of them have a total mass of salsa will be equal to 7.5 times 6.5 ounces, this is:

M = 7.5*6.5 oz = 48.75 oz

This means that Clay had 48.75 ounces of Salsa

A drawn model to show this is seen below.

Each big square represents 0.5 oz, and the area black delimited area represents a total amount of 6.5 oz, we have 7 of them, then you can draw that 7 times, and count the squares, and then you will find the total ounces of salsa that Clay had, which is equivalent to the multiplication we did above.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • (please zoom / zoom out if needed to see question. (: )
    14·1 answer
  • The circle graph shows the most important problems for the
    9·1 answer
  • Write a proportion to solve this problem: if 12 math books weigh 40 pounds, how much would 18 math books weigh
    6·1 answer
  • What does 2m plus 5 equal
    5·1 answer
  • If you draw diagonal BD, what is the area of triangle ABD?​
    12·1 answer
  • B is the midpoint of ac .ab =8v and ac =2v 42.what is bc
    15·1 answer
  • Which is rounded to 45,000? (Round whole number)
    12·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • I need help with this question
    10·2 answers
  • Please help meh. If the answer is right I will mark brainiest and 5 stars and thanks.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!