1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nirvana33 [79]
3 years ago
11

The Webster family is planning a barbecue for one hundred people. The Webster family needs one plastic plate for each person at

the barbecue. The Stop and Shop store sells plastic plates in packages of fteen for ve dollars and ninety-nine cents per package. How many packages of plastic plates does the Webster family need to buy? What is the cost of plates for the barbecue?
Mathematics
1 answer:
Pachacha [2.7K]3 years ago
5 0

The question is incomplete:

The Webster family is planning a barbecue for one hundred people. The Webster family needs one plastic plate for each person at the barbecue. The Stop and Shop store and Market Place Store both sell plastic plates in packages of fifteen for five dollars and ninety-nine cents per package. How many packages of plastic plates does the Webster family need to buy? What is the cost of plates for the barbecue?

Answer:

-The Webster family needs to buy 7 packages.

-The cost of the plates is $41.93.

Step-by-step explanation:

To calculate amount of packages that the Webster family need to buy, you have to divide the amount of people by the number of plates in each package:

100/15= 6.66

According to this, as they will need more than 6 packages, the Webster family needs to buy 7 packages to have one plastic plate for each person at the barbecue.

Then, the cost of the plates for the barbecue would be calculated by multiplying the price of each package for the number of packages needed:

$5.99*7= $41.93

The cost of the plates is $41.93.

You might be interested in
eric has a riddle: " i am thinking of a fraction that is equivalent to 2/5 and the numerator is 18 less than the denominator." w
dezoksy [38]

Answer:

12/30

Step-by-step explanation:

So we know that the denominator-numerator=18

And we also know that it's equal to 4/10 or 2/5.

Soooooooooooooo the most easiest is just to trial and error: 12/30

But I don't really know the more complex formula...

5 0
2 years ago
Alex went to the grocery store and bought 5 avocados. He paid $10 and received $4.50 in change. How much did each avocado cost i
Delvig [45]

Answer:

$1.10

Step-by-step explanation:

We have been that Alex went to the grocery store and bought 5 avocados. He paid $10 and received $4.50 in change.

First of all, we will find amount paid for 5 avocados by subtracting $4.50 from $10.

\text{Amount paid for 5 avocados}=\$10-\$4.50

\text{Amount paid for 5 avocados}=\$5.50

Now, we will divide $5.50 by 5 to find cost of each avocado.

\text{Cost of each avocado}=\frac{\$5.50}{5}

\text{Cost of each avocado}=\$1.10

Therefore, the cost of each avocado is $1.10.

3 0
2 years ago
It is known that the distance in metres through which a body falls freely varies directly as the square of the time taken. If a
erma4kov [3.2K]

Answer:

125 meters

Step-by-step explanation:

Let distance = d and time is t

Using the variation;

d = k t^2

So let’s us get k

80 = k * 4*2

16k = 80

k = 80/16 = 5

So for 5 seconds, the distance would be;

d = 5 * 5^2

d = 125 meters

4 0
3 years ago
Increase 400litres by 20%
Sati [7]

Answer:

480 Litres

Step-by-step explanation:

Percentage increase = 20% × 400

New value =

400 + Percentage increase =

400 + (20% × 400) =

400 + 20% × 400 =

(1 + 20%) × 400 =

(100% + 20%) × 400 =

120% × 400 =

120 ÷ 100 × 400 =

120 × 400 ÷ 100 =

48,000 ÷ 100 =

480

3 0
2 years ago
Susan Marciano invested part of her 30,000 bonus fund that paid 9% profit and invested the rest in stock that suffered a 3% loss
Vesna [10]

Answer:

$1,530

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Can someone help my sister Kathy with this
    11·2 answers
  • Write a numerical pattern that represents the rule y=x+3 starting with x=0
    8·1 answer
  • The expression 4x/5 - 2x/3 is equivalent to
    10·1 answer
  • Complete the inequality.<br><br> 11 gal ___ 28 qt<br><br> &gt;<br> &lt;<br> =
    5·1 answer
  • 2/9 divided by 7/9<br> could you help me with this please i really need help please.
    13·2 answers
  • My brain stopped. Please help
    11·1 answer
  • Can someone plz help me
    15·1 answer
  • Help please<br><br> .....................
    11·2 answers
  • HELP FAST PLS I’ll mark u brainliest
    11·1 answer
  • For the pair of similar triangles, find the value of x.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!