1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
2 years ago
13

HURRY URGENT IM TIMED I NEED HELP THESE ARE ALL THE POINTS I HV PLEASE HELP!!!!!!!!!!1 I WILL MARK BRAINLIEST PLEASE I NEED HELP

PPPP!!!!
Which is the best example of a claim?

A. First of all, if someone says your dream is impossible, they're wrong.

B. You can't prove that something is impossible-all you know is that [it] hasn't been done yet.

C. People said no one could scale Mount Everest, but in 1953, Sir Edmund Hillary and Tenzing Norgay gazed down upon the world from its summit.

D. People said that man could not fly, but in 1903, Orville and Wilbur Wright made the first sustained powered flight in a heavier-than-air machine.
Mathematics
1 answer:
irinina [24]2 years ago
8 0

Answer:

D. People said that man could not fly, but in 1903, Orville and Wilbur Wright made the first sustained powered flight in a heavier-than-air machine.

Step-by-step explanation:


You might be interested in
Find the x,length and width.
Paraphin [41]

Answer:

3 qnd 8 is the answer

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Andy has three planks of wood. Two planks are each 1.5 m long. One plank is 2.5m long. What is the total length of all the three
11Alexandr11 [23.1K]

Given:

Two planks are each 1.5 m long.

One plank is 2.5m long.

To find:

The total length of all the three planks.

Solution:

Two planks are each 1.5 m long. So,

First plank = 1.5 m

Second plank = 1.5 m

One plank is 2.5m long. So,

Third plank = 2.5 m

Now, the total length of all the three planks is

\text{Total length}=\text{First plank + Second plank + Third plank}

\text{Total length}=1.5+1.5+2.5

\text{Total length}=5.5

Therefore, the total length of all the three planks is 5.5 m.

4 0
3 years ago
A bag contains nine red balls, four green balls, and fifteen yellow balls. What is the probability of
dmitriy555 [2]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

When you subtract the 9-1=8

6 0
3 years ago
By hiring 45 new employees, a department store increased its help by 18% during the Christmas season. How many employees did the
bagirrra123 [75]
Hi!

We can set up a proportion then cross multiply to solve this.

\frac{45}{x}  \frac{18}{100}

45 x 100 = 4500
4500/18 = 250

The answer is 250

Hope this helps! :)
7 0
3 years ago
Molly bought a pair of gloves and a skirt. The gloves cost £4. She sold the gloves and skirt for a total of £48. She made 100% p
Nimfa-mama [501]

Answer:

Profit % = 111.1 %

Step-by-step explanation:

Cost of glove = £4

Sales price of glove and skirt = £48

100% profits on the cost of the glove

20% profit on the total cost

Profit on the total cost = 20% = 0.20

Total cost + 0.20 total cost = Sale value

1.20 * total cost = 48

Total cost = 48 / 1.20

Total cost = 40

Cost of the skirt = Total cost - cost of the gloves

Cost of the skirt = 40 - 4

= 36

Price of the skirt = total value - price of the gloves

Total value = £48

100% of £4 = 100/100 * £4

= £4

Profits + cost of glove = $8

Amount remaining = £48 - £8

= £40

Profit percentage on the skirt = price of the skirt / cost of the skirt

= 40 / 36 * 100

= 1.1111 * 100

Profit % = 111.1 %

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Someone help me on this ASAP
    11·2 answers
  • The sum of two integers is -4. Can the two integers both be negative? Explain
    8·1 answer
  • -4r-11=4r+21 pls help <br>​
    5·2 answers
  • Un carro utiliza 8 litros de gasolina para recorrer 96 kilómetros.Cuantos kilómetros recorre con 35 litros?​
    13·1 answer
  • Quicky, help me, please.
    10·2 answers
  • Elsie is going to flip a coin and spin a spinner. The coin has a heads and a tails. The spinner has four equal parts that are ye
    6·2 answers
  • When f(x) = -3, what is x?<br> -29<br> -10<br> -3<br> -1
    9·2 answers
  • The revenue earned from a sporting event can be determined by the ticket​ price, $125 each.
    15·1 answer
  • Previous balance: $1,221.35; payment: $300; new purchases: $25.90 and$18.53; periodic rate: 1.75%
    8·2 answers
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!