Answer:
The cost for 5 songs is $5.35
Step-by-step explanation:
Find the unit rate for 1 song by dividing the total cost for 3 songs by 3
$3.21 ÷ 3 = $1.07
The unit rate is $1.07 per song, so multiply that by 5 to find the total cost for 5 songs
$1.07 * 5 = $5.35
Answer:
x = -2, y = -3
Step-by-step explanation:
Solve for y:
If -3x + 9y = -21, and -3x +8y = -18, then -21 - y = -18
Add 18 to both sides:
-3 - y = 0, so y = -3
reconstruct new equation:
-3x + 9(-3) = -21, -3x + 8(-3) = -18
-3x + -27 = -21, -3x + -24 = -18
Using the new equation, solve for x:
add 24 to both sides of each equation :
-3x + -3 = 3, -3x = 6
x=<u>-2</u>
Answer:
√731 ≈ 27.03701167
Step-by-step explanation:
Use Pythagorean theorem to find this answer
a² + b² = c²
Let's say 13 is a and 30 is c
13² + b² = 30²
This gives you 169 + b² = 900
Subtract 169 from both sides and get b² = 731
Root both sides
√731 is already in the simplest form so that would be your final answer.
Total questions=60
Percent of question incorrect=10%
As 10% =1 10/100
so 10% of 60= 10/100 x 60
=600/100
=6
So, George get 6 incorrect.
Answer: 6 Questions
Answer:
You combine like terms like if they have the same variable.
Step-by-step explanation:
If we look at the equation we can see both numbers have the same variable. So we add the coefficients and keep the variables the same.
-7c+5c= -2c