1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
3 years ago
10

Solve similar triangles can someone please answer

Mathematics
1 answer:
Black_prince [1.1K]3 years ago
5 0

Answer:

CB= 4

Step-by-step explanation:

the triangles are in AA similarity.

AB/AD = BC/DE

4/12 = x/12

CROSS MULTIPLY;

x = 48/12

x = 4

You might be interested in
The sum of a number and five divided by fifteen
natta225 [31]

Answer:

Option F

Step-by-step explanation:

Let the number be n.

Sum of a number and 5 is n + 5.

Sum of a number and five divided by fifteen is

( n + 5 ) / 15

5 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP!!<br> Find the area of the figure. Round your answer to the nearest hundredth.
Ksivusya [100]

Answer:

4 in.

Step-by-step explanation:

length times width = area

actually im not really sure lol. we havent done this in a while

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
35% of f is 14. What is f
Scilla [17]

Answer: 40

Step-by-step explanation:

* Hopefully the work below helps:) Mark me the brainliest:)!!

<em>∞ 234483279c20∞</em>

8 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
2. Choose the appropriate symbol to make the following statment true. 0.13_0.0872
UNO [17]

Answer:

>

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • candy box is made from a piece of cardboard that measures 45 by 24 inches. Squares of equal size will be cut out of each comer.
    9·1 answer
  • Jake has just become the senior marketing rep for a new chain of upscale hotels. His first responsibility is to develop a plan,
    13·1 answer
  • How would you solve #2 and #3?
    13·1 answer
  • A group of 18 people ordered soup and sandwiches for lunch. Each person in the group had either one soup or one sandwich. The sa
    15·2 answers
  • The radius of a circle is 4 feet. What is the area of a sector bounded by a 45 degree arc
    9·2 answers
  • To win a basketball game , one team scored 106 points. They made a total of 39 two-pointers and three-pointers.How many of the b
    6·1 answer
  • Solve for y.<br> 3= y+7 divided by 3 <br><br> Y=
    13·2 answers
  • That is not any help at all!!
    5·1 answer
  • A single card is drawn at random from a standard 52 card deck.
    7·1 answer
  • Match each number with its estimated power of 10
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!