1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leni [432]
2 years ago
10

X=−6.58578643, −9.41421356 what is the rounded decimal of these two?

Mathematics
1 answer:
valentina_108 [34]2 years ago
7 0

Answer:

Depends on which place you're rounding to:

Step-by-step explanation:

Rounded to the tenths place (one number after the decimal point):

x = -6.6, -9.4

Rounded to the hundredths place (two numbers after the decimal place):

x = -6.59, -9.41

Rounded to the thousandths place (three numbers after the decimal place):

x = -6.586, -9.414

I don't think you'd need to round to the ten-thousandths place. If you do lemme know and I'll edit my answer. But you should know if the next digit is 5 or greater like in 15 you'd round up. If it's less than 5, you round down.

You might be interested in
In october 2012, apple introduced a much smaller variant of the apple ipad, known as the ipad mini. weighing less than 11 ounces
Allushta [10]
F(x) = \left \{ {{1} \atop {3.5}} \right.                        8.5≤
              0                                                             
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A translation is a type of transformation in which a figure is<br> flipped<br> slid<br> turned
Vaselesa [24]

Answer:

turned

Step-by-step explanation:

A translation is when a figure is turned without changing the size or shape

3 0
3 years ago
A food cooperative is a business that usually offers special prices on locally grown food and produce. Some are clubs and some a
Hoochie [10]

Answer:

The indifference point is 8 weeks.

Step-by-step explanation:

<u>First, we establish the total cost formula for each:</u>

x= number of weeks

Club:

Total cost= 20 + 15*x

Retail:

Total cost= 17.5*x

<u>Now, we equal both formulas and isolate x:</u>

20 + 15x = 17.5x

20 = 2.5x

8=x

The indifference point is 8 weeks.

<u>Prove:</u>

Total cost= 20 + 15*8= $140

Total cost= 17.5*8= $140

3 0
2 years ago
Solve the given inequality. Describe the solution set using the set-builder or interval notation. Then, graph the solution set o
Korolek [52]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

10(10m+6)<=12        

100m+60<=12       Distributive Property

100m     <=12-60

100m    <=-48

     m    <=-48/100

     m    <=-.48

This says values for m that are less than or equal to -.48

-.48 is between -1 and 0 so the answer is B

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Big Ideas Math 7.4 Practice A 8th grade
ziro4ka [17]

Answer:

What do you mean

Step-by-step explanation:

I don’t understand

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 14.90hr with a 10% raise in hourly pay every year. What is my rate of pay after 2 years
    7·1 answer
  • A 450m long field is drawn to a scale 1cm to 90cm.find the lenth of drawing<br><br>​
    6·1 answer
  • Simplify the ratio 4:22:30
    7·2 answers
  • What is the value of B for the following triangular prism?
    8·2 answers
  • 4.31(69)+4.31(31)<br>solve
    9·1 answer
  • Angela shared a cab with her friends. When they arrived at their destination, they evenly divided the
    8·1 answer
  • Show how to solve 8x^2+14x+5=0 by completing the square.
    12·1 answer
  • Answerrrrr me....................​
    14·1 answer
  • Greg is looking for the best deal on a tablet that regularly cost $789 help and compare the price of the tablet at a store with
    11·1 answer
  • What is the unit rate for the comparison for 376 words in 8 minutes.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!