1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natulia [17]
2 years ago
7

Find the product. Hint: Box (x2+3x-5) (2x- 4)

Mathematics
1 answer:
denpristay [2]2 years ago
4 0

Answer:

the answer is 10x^2-30x+20

Step-by-step explanation:

you have to distribute the numbers and multiply then add the matching variables.

You might be interested in
What is 194 divided by 35978​
Lerok [7]

Answer:

0.00539218411

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement best explains the value of 16 − (−3)?
amm1812

Answer:

The additive inverse of −3 is +3, so 16 − (−3) = 19

negative 6 over 8 minus negative 1 over 8 = negative 5 over 8; therefore, the distance from A to B is absolute value of negative 5 over 8 equals negative 5 over 8 units

Because it is 3 units to the left of 2 on a horizontal number line

Step-by-step explanation:

The answers are the explanation.

Comment on the second question

Note that the second question asks for the distance from -6/8 to -1/8. Ordinarily, the distance from A to B would be computed as B - A. In this set of answer choices, it is computed as |A - B|. In the end, the result is the same.

Personally, I would compute the distance between points on a number line by subtracting the left point from the right point. Here, that would also correspond to B - A.

Comment on choosing 'word' answers

In a set of answers like these, one way to choose answers is simply to eliminate the ones that make a false statement. Often, you are left with only the correct answer choice.

For example, the statement "the additive inverse of -3 is -3" is a false statement, so the first two answer choices can be eliminated. Likewise, the statement 16 -(-3) = 13 is false, so that choice can be eliminated. The one remaining answer is the correct one.

have a good day hope this helped!

8 0
3 years ago
Geometry: complete this proof, ASAP!!!!!!!!!!!!!!!! It’s urgent
mixas84 [53]

Answer:

1.ABC is equilateral triangle because all sides are equal

3.because they are the joined figure of a triangle

7 0
2 years ago
The triangles are similar by??
allsm [11]

the SAS similarity theorem

8 0
2 years ago
Kiran is spending $12 on games and rides at another carnival, where a game
Alinara [238K]

Answer:

0.25x + y = 12

Step-by-step explanation:

Given

Kiran is spending $12 on games

it means that he can spend total of $12 on rides and games

number of games is represented by x

cost of 1 game = $0.25

cost of x games = $0.25*x = $0.25x

number of rides is represented by y

cost of 1 rides = $1

cost of x rides = $1*y = $y

Total cost for x games and y rides =cost of x games  + cost of y rides

Total cost for x games and y rides =  $0.25x + $y

given that Kiran is spending $12 on games

Total cost for x games and y rides will be $12

thus,

$12 = $0.25x + $y

removing dollar sign for equation formation

0.25x + y = 12

given above is the equation to represent the relationship between the dollar

amount Kiran is spending and the number of games, x, and the number of

rides, y.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Translate the phrase into an algebraic expression.<br> The product of b<br> and 4
    8·1 answer
  • Bonnie purchased a 30 ounce package of chocalte chunk cookies for $2.40.What is the cost per ounce
    15·1 answer
  • Ndelaria estimates that the drama club sold 400 tickets to the school play. The
    9·1 answer
  • Pls help i dont understand
    6·2 answers
  • Find the lengths of the missing sides. If the length is irrational, round to the nearest tenth. ​
    15·2 answers
  • A tank contains 550 gallons of water. When the valve is opened, the tank drains at a rate of 12 gallons per minute. Which functi
    13·1 answer
  • Which of these place values is found to the right of 1?
    5·1 answer
  • PLSSS HELP WILL AMKR BRAINLIEST IF GOTTEN RIGHT
    14·1 answer
  • What is this? Solve 4x+11=k for x
    8·1 answer
  • Please help I need it please please
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!