1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lapo4ka [179]
3 years ago
5

Find the area of a semi circle with a diameter of 8

Mathematics
1 answer:
uranmaximum [27]3 years ago
8 0

Answer:

25.135 or 25 or 25.14

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Juanita is planting a flower garden. She wants to plant 24 tulips, and twice as many daffodils as tulips. A tulip plant costs $3
slavikrds [6]

Answer:

The total cost is \$168

Step-by-step explanation:

Let

x-----> the number of tulips

y-----> the number of daffodils

C-----> the total cost

we know that

x=24\ tulips

y=2x

substitute the value of x

y=2(24)=48\ daffodils

Find the total cost

C=3x+2y

substitute

C=3(24)+2(48)=\$168

5 0
2 years ago
How do you find inverses
MrMuchimi

How To Find Inverses:

1. First, replace f(x) with y . ...

2. Replace every x with a y and replace every y with an x .

3. Solve the equation from Step 2 for y . ...

4. Replace y with f−1(x) f − 1 ( x ) . ...

5. Verify your work by checking that (f∘f−1)(x)=x ( f ∘ f − 1 ) ( x ) = x and (f−1∘f)(x)=x ( f − 1 ∘ f ) ( x ) = x are both true.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the missing angle
Zielflug [23.3K]

55°

Step-by-step explanation:

110+15+x =180

x = 180 - 125

x = 55°

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The total cost for tuition plus room and board at State University is $2,584.00. Tuition costs $100 more than twice room and boa
liq [111]

Answer:

$1756

Step-by-step explanation:

1.  More = Addition

2. Twice = Multiplication by 2

3. Tuition costs $100 more than twice room and board

   Tuition = 2x + 100

   $2584 = (2x + 100) + x

   $2584 = 3x + 100

4. Subtract 100 on both sides: $2484 = 3x

5. Divide both sides by 3: $828 = x

6. Plug it in to the tuition equation: Tuition = 2(828) + 100

                                                                       = $1756

Check Work: (828*2) + 100 = $1756

                      $1756 + 828  = $2584

7 0
2 years ago
Target sells 24 bottles of water for $3 and thirty six bottles of water for $4 which is a better buy
GenaCL600 [577]

Answer:24/3=8 and 36/4=9

Step-by-step explanation:36 bottles for 4$ better deal *merry christmas*  PLz brainliest  

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The ratio of shoes sold to sandals was 8:5. If there were 72 sandals sold how many shoes were sold?
    15·1 answer
  • What principal amount will grow to $300 if invested at 6.5 compounded weekly for 4 years
    12·1 answer
  • A computer program in Shannon’s computer carries out a single mathematical operation in 1.5 × 10-6 seconds. How much time would
    12·1 answer
  • Simplify the expression where possible(X^ 4 y^2)^3
    8·1 answer
  • Solve the equation: b/5 + 15 =45<br> is answer 150
    9·1 answer
  • CAn someone give me the answers pls it would really help
    9·1 answer
  • Brainliest is given to the correct answer!
    11·1 answer
  • Ladonna is running for city council. She needs to get 5/6 of her votes from senior citizens and 54,000 votes in all to win .how
    10·1 answer
  • There are 4 boy in a class of 13 students? What is the ratio of girls to boys?
    10·1 answer
  • Gail is going to buy a new camera. The camera costs $150 plus a 10% sales tax. What is the total price that gail will pay for he
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!