1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
3 years ago
7

A store can buy 3 pairs of shorts for $10 . How much would the store pay for a dozen

Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]3 years ago
4 0

Answer:

$40

Step-by-step explanation:

12 ÷ 3 = 4

4 × 10 = 40

So, the answer is $40.

<h2><u><em>Please mark as Brainliest!!!</em></u></h2>
You might be interested in
Help I’ll mark brainliest !!!
Temka [501]

The answer is the fourth One

6 0
3 years ago
I need help with number 12
Genrish500 [490]

Answer:

150

Step-by-step explanation:

-(-4)^2 + 7(-2)^4 - 2(-3)^3

-16 + 112 - 2(-27)

; -16 + 112 + 54

;150

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If 7 notepads cost $3.15, what is the unit price of the notepads?
vovangra [49]

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

Unit price is basically the same as unit rate. Unit rate is the cost of one item.

So $3.15 divided by seven is point fourty-five.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How good this sunset is ???..like a painting .​
Nonamiya [84]

PERRTAAAAAAAAAAYYYYYYYYYYYYYY

4 0
2 years ago
The question i have it number 3
viktelen [127]

Answer:

wont load but pick 3

Step-by-step explanation:

mkk

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The scale drawing of a window is 1 inch by 2 inches. The actual size of the window is 24 inches by 48 inches. What is the scale
    13·1 answer
  • Which strategy would you use to find 2+8? a) doubles plus 1. b)count on. c) doubles. d) doubles minus 1
    8·1 answer
  • Solve and graph -4&lt;-1-4x&lt;-1
    6·1 answer
  • 80% of C is 20. What is c?
    5·1 answer
  • Five times the difference of a number and two is 29
    15·2 answers
  • Which figures are polygons ? Select each correct answer.<br><br> Figure A Figure B Figure C Figure D
    9·1 answer
  • The cost c, to produce b baseball bats per day is modeled by the function c(b)=0.06b^2 - 7.2b + 390. What number of bats should
    6·1 answer
  • Find the tenth term for 81,54,36
    9·1 answer
  • What is the median please help please help
    8·1 answer
  • Ralph opened up his checking account with $100. On Monday, he withdrew $45 to purchase a pair of jeans. On Wednesday, he deposit
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!