1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
3 years ago
15

Jackie makes $8 per hour babysitting and has to pay $2.50 to take the bus home. Let h represent the number of hours she babysat.

Write an expression to determine how much money she will have when she gets home.
Mathematics
1 answer:
gregori [183]3 years ago
4 0

Answer:

2.50- h=8

Step-by-step explanation:

You might be interested in
HHEEEEEEELPPPPP, I'LL MARK THE BRAINLIEST
navik [9.2K]

Answer: 6 square 4

Step-by-step explanation:

i hope this helps

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you calculate a net worth statement?
marissa [1.9K]

Answer:

a. Assets - Liabilities

Step-by-step explanation:

Assets/Liabilities is a management method to minimize risk. So, it cannot be the answer.

There is no formula like "Assets + Liabilities" and "Assets x Liabilities" in accounting to calculate the net worth. Therefore, those can be eliminated.

We know that net worth is calculated by deducting all liabilities (long-term and short-term) from net assets. Therefore, option (a) is the correct answer.

8 0
3 years ago
A linear set of points with a unique starting point and extending infinitely in one direction what term matches the definition?
bija089 [108]

Answer:- Option A "ray" is the right term which matches with the definition.


Explanation:-

A ray is a line that has one fixed endpoint, and extends infinitely along the line from the fixed endpoint.

Therefore, the term which matches with the given definition is "ray".

Thus A linear set of points with a unique starting point and extending infinitely in one direction is called a ray.


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
-2(4a+4b)+5a&gt;-35<br> Solve the inequality
Amiraneli [1.4K]

Step-by-step explanation:

-2 (4a + 4b) + 5a > -35

-8a -8b + 5a > -35

-3a -8b > -35

for a

-3a > -35 + 8b

a < -35 + 8b ÷ -3

a < 35 - 8b ÷ 3

for b

-3a - 8b > -35

-8b > -35 + 3a

b < -35 + 3a ÷ -8

b < 35 - 3a ÷ 8

5 0
3 years ago
Using the least common denominator rename 3/5 and 1/20
UkoKoshka [18]
LCD is 20
3/5 -> 12/20
1/20 -> 1/20
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the standard form of y=1x+19
    7·1 answer
  • (3 times X equal to 18 plus X
    11·2 answers
  • Jimmy rented a bike from Krystal's bikes. It costs $18 plus $6 per hour. If Jimmy paid $60, then he rented the bike for how many
    14·2 answers
  • The Strike Zone Battling Center provides cages for baseball players to perfect their swing. The patron pays a fixed rate of $12.
    5·1 answer
  • Which of the following best describes the English expression fourteen less
    11·1 answer
  • If 5 gallons of gas cost $17.50, what is the unit price of the gas
    5·2 answers
  • What is 17/21 - 2/10 = ___ - ___ = ____
    14·1 answer
  • Use conversions to solve the problem. Devante buys 1 1/2
    13·1 answer
  • If cp-Rs 200 , sp-Rs 300, find profit amount​
    14·1 answer
  • A chef can finish a catering job in 4hr. His student can do the same job in 12hr. How long will it take them both to do the job
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!