1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lawyer [7]
2 years ago
7

A recipe whuch makes 8 servings calls for 2 cups if sugar. How many cups if sugae will it takr to make 18 servings

Mathematics
1 answer:
yan [13]2 years ago
3 0
Answer:
4.5 cups of sugar
Explanation:
set up the problem like servings/cups. it would look like 8/2. then add the 18 servings and make it 8/2=18/x so you can cross multiply. cross multiply and you get 8x=36. divide it by 8 and you get x=4.5 cups. hope this helps!
You might be interested in
Find the slope of the line that passes through (40,3000) and (60, 4000).
iragen [17]

Answer:

m=50

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Alg</u>

  • Order of Operations: BPEMDAS

<u>Algebra I</u>

  • Slope Formula: m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

Point (40, 3000)

Point (60, 4000)

<u>Step 2: Find slope </u><em><u>m</u></em>

  1. Substitute:                    m=\frac{4000-3000}{60-40}
  2. Subtract:                       m=\frac{1000}{20}
  3. Divide:                          m=50
3 0
3 years ago
A couch and coffee table cost a total of $1080. The cost of the couch is two times the cost of the coffee table. Find the cost o
Alborosie

Answer:

$720

$360

Step-by-step explanation:

Let the cost of couch be A and that of coffee table be B

Given couch and coffee table cost $1080

That’s

A + B = $1080

Also, the cost of couch A is 2 times the cost of coffeee table B.

That’s

A = 2B

We now have two equations

A + B = 1080

A = 2B

Now ,substitute 2B for A in the first equation .

We have

A + B = 1080

2B + B = 1080

3B = 1080

Divide both sides by 3

3B/3 = 1080/3

B = 360

The coffee table cost $360

Remember A = 2B

Therefore

A = 2 x $360

A = $720

The couch cost $720 while the coffee table cost $360

3 0
3 years ago
Six and forty-two ten-thousandths as a decimal
sergey [27]

Answer:

6.0042

Step-by-step explanation:

6 and forty-two ten-thousandths as a decimal.

mixed number : 6\frac{42}{10,000}

decimal : 6.0042

7 0
3 years ago
How to solve f(4) = x^2+7x-22
geniusboy [140]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

1. Plugin 4 for each corresponding X value

2. Should look like 4^2+7(4)-22

3. Once ran through a calculator you should end up with a value of 22

6 0
2 years ago
 In a survey of 2,200 people who owned a certain type of​ car, 1,210 said they would buy that type of car again. What percent of
katrin [286]

Answer:

55%

If 1,210 people would buy that type of car again, they were satisfied with it.

The fraction of people who were satisfied would be \frac{1210}{2200}.

To find a percentage, we need to divide the top of the fraction by the bottom, then multiply by 100.

1210/2200 is equal to 0.55. This is the decimal form of the fraction, but we need the percentage.

0.55 x 100 is equal to 55.

The answer is 55%

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Arthur baked 1 7/12 dozen muffins. Nina baked 1 1/12 dozen muffins. How many dozen muffins did they bake in all?
    13·1 answer
  • What are the common factors for 88 and 112
    6·2 answers
  • Pre algebra please help me <a href="/cdn-cgi/l/email-protection" class="__cf_email__" data-cfemail="b89999f8">[email&#160;protec
    15·1 answer
  • Ts
    13·1 answer
  • HELP I'VE ASKED THIS QUESTION 4 TIMES NOW PLEASE HELP
    7·2 answers
  • Better deal help me worth a lot of points
    12·1 answer
  • Find the circumference of the circle in terms of pi.
    5·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • What is the best estimate for the mass of a bicycle
    14·2 answers
  • Find the distance between X(-3, 8) and Z(-1,5) *<br> what is it :’)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!