Answer:
C ($19.25)
Step-by-step explanation:
First, find how much 1 carton costs, which is $8.75 divided by 5, which is $1.75. So, to find how much 11 cartons cost, we just multiply by 11 to get [tex]\boxed{\$19.25}[\tex]
Answer: (x + 1) ( x + 4)
Step-by-step explanation:
Answer:
7047, people/km^2
Step-by-step explanation:
To find the answer, you would need to divide the numbers 8550405(people) and 1213.4(kilometers) <--- which where this came from.
Once you divide those numbers, you will directly get the number 7047 as your answer.
<h2>
Please Mark me as brainly! Thank You!</h2>
Answer:
$690
Step-by-step explanation:
The amount she makes in a week=her weekly salary + the commission on sales.
Amount=330 + 7.5% of 4800.
Amount = 330+ 360=690.
The she would make if she sold $4,800 of merchandise is $690.