Split up the interval [0, 3] into 3 equally spaced subintervals of length
. So we have the partition
[0, 1] U [1, 2] U [2, 3]
The left endpoint of the
-th subinterval is

where
.
Then the area is given by the definite integral and approximated by the left-hand Riemann sum

Let x = cost of one cheese pizza.
Let y = cost of one pepperoni pizza.
Set up a system of equations.
6x + 7y = 153.50
2x + 2y = 47.00.
Multiply the second equation by -3
6x + 7y = 153.50
-6x - 6y = -141.00.
Add the equations together
y = $12.00.
Plug 12 into one of our original equations.
2x + 2(12) = 47.
Simplify the left side.
2x + 24 = 47.
Subtract 24 from each side.
2x = 23.
Divide each side by 2
x = $11.50
In conclusion, one pepperoni pizza costs $12.00
3(3+5)=6+15 1)3x3 2)3x5 then you up the answers that you get for one and two
Answer:
30 40 percent
Step-by-step explanation:
it is less that 50
Answer:
Cost of Material per square foot = $1.7
Step-by-step explanation:
Given:
Length = 24
Width = 12
Height = 6.5
Find:
Cost of Material per square foot
Computation:
TSA of pit = 2[bh + hl] + lb
TSA of pit = 2[(12)(6.5) + (24)(6.5)] + (24)(12)
TSA of pit = 2[78+156] + 288
TSA of pit = 756 square foot
Cost of Material per square foot = 1,285.20 / 756
Cost of Material per square foot = $1.7