The answer for B is: 40 - (7.50 x 4) = 10 Because 7.50 x 4 = 30 and 40 - 30 = 10 So they are left with $10 after paying for the tickets
The answer for C is: Miguel and his 3 friends started with $40 and had a fee of $7.50 for each ticket and there are 4 people. 4 x 7.50 = 30 and 40 - 30 = 10 so they are left with $10 to spend on snacks and other stuff!
Idk the answer for D sorry about that!
Hope this helps!
Fnfnf kenzie said i had trttttttttt
Answer:
A
Step-by-step explanation:
We would need to multiply the number of trials (which is 500) by the probability of choosing a red in 1 try from the information given.
<em>There are 50 in total, and 8 of them are red, so:</em>
P(red) = 
<em>Now we multiply this with 500 to get:</em>

The correct answer is A.
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
The slope-intercept form:

The formula of a slope:

We have the points (-4, 47) and (2, -16). Substitute:

Therefore we have:

Put the coordinates of the point (2, -16) to the equation:

Answer: 