1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ch4aika [34]
3 years ago
8

what is 3.73/33.46? the question is jose bought a magazine for 3.73 and some light bulbs for 4.78. he spent a total of 37.19. ho

w much lightbulbs did he buy?
Mathematics
1 answer:
bekas [8.4K]3 years ago
3 0

Answer:

He bought 7 lightbulbs.

Step-by-step explanation:

37.19 - 3.73 = 33.46

33.46/4.78=7

You might be interested in
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
Strike441 [17]

Answer:

Each pen costed $5.

Step-by-step explanation:

Simple, the coefficient (5) is the cost for one of the pens & the x is the amount of pens bought.

Hope this helped & please give me the brainliest if it did!

4 0
2 years ago
Would someone help me with this question please?
umka2103 [35]

Answer:

49

Step-by-step explanation:

Root is the opposite of a power of 2.

Find 7 to the power of 2 to find the number inside:

7^2 = 7 * 7 = 49

49 is your answer, or B)

~

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which geographic feature was common to the development of civilizations in ancient Egypt, China, India, and Mesopotamia?
storchak [24]
The answer is probably D 
5 0
3 years ago
ANSWER AND I WILL DO YOU A FAVOR!!!!
Sonja [21]
T=21+4.5X

21 is the original temp.

4.5 is the constant rate I got when I subtracted 75-21=54 then divided 54/12min=4.5.

75 =21 + 4.5(12)
3 0
3 years ago
If you are given the length of a hypotenuse and the length of an adjacent side, what
Evgen [1.6K]

Answer:

cosine

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What percent of 84 is 12?
    5·2 answers
  • He figure shows two parallel lines AB and CD cut by transversals EF and GH. Angle EKD measures 90 degrees.
    14·2 answers
  • -5 + blank = -7 1/3​
    12·1 answer
  • Mr. Frank has 1.08 kilograms of fertilizer for the plants in his nursery. He wants every plant to get 98 mg of fertilizer 4 time
    10·2 answers
  • Write the following as an algebraic equation. Use x as the unknov
    5·1 answer
  • A $125.70 grocery total is discounted 30%. What is the total paid?
    5·1 answer
  • Your family's car can hold 20 gallons of gas. If you use .5 gallons of gas a day, how many gallons do you use in 10 days
    5·1 answer
  • This is on the constant of proportionality from a table...
    9·1 answer
  • Which shapes are similar?
    14·1 answer
  • What is the simple answer to,12y2-6y2
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!