30 miles for a single gallon.
first we find out how many gallons would be used.
number of gallons = 1020/30
gallons = 34.
and since 1 gallon costs $4.06
34 gallons would cost = 34 x 4.06 = $138.04
In general, you cannot prove that because it is not true.
2 is rational. √2 is not.
Y = 30/20x + 20
( i haven’t done this in a while but i’m pretty sure this is right)