1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
insens350 [35]
2 years ago
13

I need help asap!! Points of 10. ​

Mathematics
1 answer:
ahrayia [7]2 years ago
3 0

Answer:

the dilation factor is 2 ... 19*2 = 38

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If a child's knowledge of the alphabet is limited to the letters a, b, c, i, and e, and if the child writes two letters at rando
sweet [91]
A- 6/25 you can use A 4 times the other letters you can ether use 2 time or 1 time.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
Misha Larkins [42]

The given ratio is:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}=\frac{x}{1oz}

Now, solve for x:

\begin{gathered} x=\frac{1oz\cdot\text{ \$1.99}}{16oz} \\ x=0.12 \end{gathered}

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz

7 0
1 year ago
Y=x²-4x+6<br> y=x+2<br><br><br> Please help
Ira Lisetskai [31]

Answer:

(1, 3), (2, 4).

Step-by-step explanation:

y= x² - 4x + 6

y = x + 2

Substitute for y in the first equation:

x + 2 = x²- 4x + 6

x^2 - 5x + 4 = 0

(x - 1)(x - 4) = 0

x = 1, 4

When x = 1 , y = 1 + 2 = 3.

When x = 4, y = 4 + 2 = 6.

7 0
3 years ago
A team of biologists captured and tagged 65 deer in a forest. Two weeks later, the
Gre4nikov [31]

Answer:

1/6x= 65

Step-by-step explanation:

so we can assume that 5/10= 1/6 of the deer were tagged

lets call the total number of dear x

so 1/6x= 65

x= 380

4 0
3 years ago
Pls help me with this
nevsk [136]
Answer is C.

3x and 4x² are not like terms, as their exponents do not share the same power (3x has a power of 1, 4x² has a power of 2)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • ANSWER ASAP PLEASE!!!
    15·1 answer
  • A=140° r=16 ft calculate the arc length s and area a for each of the sectors
    14·1 answer
  • I need helps with this <br><br> 1,00,000.x 36=?? pls help
    11·1 answer
  • How do i solve for x (2x-8)=0
    8·1 answer
  • Which letter accurately describes how w(x) = log4(x + 5) – 3 is translated from p(x) = log4(x).
    11·1 answer
  • Help me PLEASEEEEEEEEEEEEE
    8·2 answers
  • A car is driven 600 miles and uses 20 gallons of gas. If gas is $1.05 per gallon, what is the gasoline cost per mile?
    6·1 answer
  • What is the value of z?<br> Z =
    10·2 answers
  • A roll of ribbon is 32 cm long. How many pieces 11 cm long can be cut from the roll?​
    14·2 answers
  • Consider the following formula used to find the volume of a cone.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!