A- 6/25 you can use A 4 times the other letters you can ether use 2 time or 1 time.
The given ratio is:

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

Now, solve for x:

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz
Answer:
(1, 3), (2, 4).
Step-by-step explanation:
y= x² - 4x + 6
y = x + 2
Substitute for y in the first equation:
x + 2 = x²- 4x + 6
x^2 - 5x + 4 = 0
(x - 1)(x - 4) = 0
x = 1, 4
When x = 1 , y = 1 + 2 = 3.
When x = 4, y = 4 + 2 = 6.
Answer:
1/6x= 65
Step-by-step explanation:
so we can assume that 5/10= 1/6 of the deer were tagged
lets call the total number of dear x
so 1/6x= 65
x= 380
Answer is C.
3x and 4x² are not like terms, as their exponents do not share the same power (3x has a power of 1, 4x² has a power of 2)