1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
3 years ago
10

In a sequence of numbers, a3=0, a4=4, a5=8, a6=12, and a7=16. Based on this information, which equation can be used to find the

nth term in the sequence, an?
an=4n−12
A sub n is equal to 4 n minus 12

an=−12n+4
A sub n is equal to negative 12 n plus 4

an=−4n+12
A sub n is equal to negative 4 n plus 12,

an=12n−4
Mathematics
1 answer:
LekaFEV [45]3 years ago
5 0

Answer:

an=−4n+12

A sub n is equal to negative 4 n plus 12,

Step-by-step explanation:

You might be interested in
louie has $1,000 and wants it to grew to $5,000 in 10 years,what compound interest rate does he need?
elena55 [62]

Answer:

All you have to do is multiply 5000 by .025 to find that she earns $125. Next, you multiply 125 by 7 and find that she earns $875!

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the area of the shaded regions<br> Will give brainliest!!
DochEvi [55]

Answer:

it is 40pi

Step-by-step explanation:

pi r^2 and you have 144 degrees shaded which is 40% of the circle.

You find the total volume to be 100pi and you divide by .4 (40%) to get 40pi as your answer

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Henreys earnings over the past three weeks were $525, 575, and 475 what is his average earnings per week?
saul85 [17]
If you would like to know the average earning per week, you can calculate this using the following steps:

525 + 575 + 475 = 1575
1575 / 3 = 525

The correct result would be $525.
7 0
3 years ago
Very hard must need solving ​
Mama L [17]
The ratio is 5:1:3 as there is 25:5:15 which is all divisible by 5 making the simplest ratio in that order
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A swimsuit is on sale at a 20% discount. if it normally sells for $64.99, what is the sale price?
murzikaleks [220]
 aproximately 51.99. Multiply 64.99 by .8 to get this
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • teresa planted marigolds in 2/8 of her garden and petunias in 3/8 of her garden. what fraction of the garden has marigolds OR pe
    9·1 answer
  • Today, the mailman sorted 57 letters during his first hour of work, 69 letters during his second hour, 81 letters during his thi
    9·1 answer
  • 6/ 1.2<br> Why does 6 divided by 1.2 give you five ?
    11·1 answer
  • X^2=3x+3 using the quadratic formula,show steps
    7·1 answer
  • which is the better deal to buy vegetables at a supermarket? $2.45/2.5lb of potatoes or $0.98/lb of potatoes
    10·1 answer
  • Which graph represents the inequality y≥1−3x?
    5·1 answer
  • Choose the definition for the function. please help me
    8·2 answers
  • Please help!!
    8·1 answer
  • Where does the line y=3x-5 cross the y axis?
    12·1 answer
  • What is the speed of a bowling ball that travels 100 meters in 5 seconds
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!