Answer:
Step-by-step explanation:
Demand = 19,500 units per year (D)
Ordering cost = $25 per order (O)
Holding cost = $4 per unit per year (C)
a) 

= 
= 
= 493.71044 ≈ 494
b) Annual holding cost = 
= 
= 4 × 247
= 988
c) Annual ordering cost = 
= 
= 25 × 39.47
= 986.75
AOQ = 494
Annual holding cost = 988
Annual ordering cost = 986.75
Answer:
(4, 10)
Step-by-step explanation: you go 4 over from 2 and you get -2. if you go over 10 you get -5
Jessica is doubling a recipe that calls for 1 1/2 cups of milk. How many cups of milk in total does she need?
2 x 1 1/2 = 3
She needs 3 cups of milk in total.
Answer:
Step-by-step explanation:
It expresses how much money he had to pay in total for the sheet music and drumsticks altogether.
Have an amazing day!
Please mark brainliest!
The opposite if multiplication is division. 48/6 = 8
Max has 8 stickers.