1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
3 years ago
8

Can someone please help me ?

Mathematics
1 answer:
jok3333 [9.3K]3 years ago
5 0
Yes. they are the same shape flipped
You might be interested in
A firm that stocks lightbulbs gathers the following information: Demand = 19,500 units per year, Ordering cost = $25 per order,
vredina [299]

Answer:

Step-by-step explanation:

Demand = 19,500 units per year (D)

Ordering cost = $25 per order (O)

Holding cost = $4 per unit per year (C)

a) EOQ=\sqrt{ \frac{2\times D\times O}{C}}

   EOQ=\sqrt{ \frac{2\times 19,500\times 25}{4}}

   = \sqrt{\frac{975000}{4}}

   = \sqrt{243,750}

   = 493.71044 ≈ 494

b) Annual holding cost = 4\times(\frac{Q}{2})

                                      = 4\times(\frac{494}{2})

                                      = 4 × 247

                                      = 988

c) Annual ordering cost = O\times(\frac{D}{Q} )

                                       = 25\times(\frac{19,500}{494} )

                                       = 25 × 39.47

                                       = 986.75

AOQ = 494

Annual holding cost = 988

Annual ordering cost = 986.75

3 0
3 years ago
What is the equation of the line that passes through the point (5,-2) and (2,-5)
Inga [223]

Answer:

(4, 10)

Step-by-step explanation: you go 4 over from 2 and you get -2. if you go over 10 you get -5

7 0
3 years ago
write a word problem that you can solve by multiplying a mixed number by a whole number. include a solution
Ainat [17]
Jessica is doubling a recipe that calls for 1 1/2 cups of milk. How many cups of milk in total does she need?

2 x 1 1/2 = 3

She needs 3 cups of milk in total.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Ramirez orders drumsticks and sheet music for a group of students. One pair of drumsticks costs $1. 50, and the sheet music
diamong [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

It expresses how much money he had to pay in total for the sheet music and drumsticks altogether.

Have an amazing day!

Please mark brainliest!

8 0
2 years ago
Alex has 48 stickers. This is 6 times the number of stickers Max has. How many stickers does Max have?
Fantom [35]
The opposite if multiplication is division. 48/6 = 8 Max has 8 stickers.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 3 divided by 6 to the power of -1? <br> 3/6^-1?
    15·1 answer
  • If A =James’s present age, write an expression for his age seven years from now
    12·2 answers
  • According to the Venn diagram below, what is P(An Bric)
    11·2 answers
  • What are the possible values of x and y for two distinct points, (5,-2) and (x, y), to represent a function?
    15·1 answer
  • When constructing an inscribed square, how many lines will be drawn in the circle?
    10·1 answer
  • Simplify. x+7/x^2+4x-21
    15·1 answer
  • Terrell sells clay pots. He sells 2 clay pots for $6, 3 clay pots for $9, and 4 clay pots for $12. What is the unit rate of doll
    9·2 answers
  • The average of five weights is 13 grams. This set of of five weights is then increased by another weight of 7 grams. What is the
    13·2 answers
  • Does y=kx represent a direct or inverse variation?
    14·2 answers
  • Find the number that belongs in the green box.<br><br>Round your answer to the nearest tenth.​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!