1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
I am Lyosha [343]
2 years ago
11

Many artists incorporate geometric shapes into their art. An artist wants to make a sculpture shaped like a cone with a height o

f 4.2 inches and a radius of 2.5 inches. The artist needs to know the volume of the sculpture to purchase the correct amount of materials.
Part A. Which equation shows the art is used to calculate the volume of a cone with the given measurements

Part B. What is the volume,in cubic inches,of the cone? Use 3.14 for pie and round your answer to the nearest tenth

Mathematics
1 answer:
bogdanovich [222]2 years ago
4 0

Answer:D

Step-by-step explanation:

It’s D

You might be interested in
Finn bought 2 packs of stickers. A friend gave him 4 more stickers. Now he has 24 stickers in all. How many stickers were in eac
Murljashka [212]
2x+4=24 -4 -4 ------------- 2x=20 ÷2 ÷2 ---------- X=10 So 10 stickers in each pack
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chrissy wants to spend at most $45 on dinner. If she bought an entree for $20 and she wants to buy mini appetizers for $3 each,
Sever21 [200]

Answer:

Step-by-step explanation:

Chrissy can buy 8 mini appetizers.......because

45 - 20 = 25

25 divide 3 = 8.3333333333333 so the most she can buy is 8..

:)

8 0
3 years ago
Last one ifr today ty !
timama [110]

Answer:

The answer is D. -3, 6, 11

Step-by-step explanation:

A coefficient is a number used to multiply a variable.

Example: 6z means 6 times z, and "z" is a variable, so 6 is a coefficient. Variables with no number have a coefficient of 1.

Example: x is really 1x.

4 0
3 years ago
Mary is preparing for her college entrance exams in a practice test she answered 12 problems in 30 minutes at this rate how many
kap26 [50]

Answer:

40 problems in 100 minutes

Step-by-step explanation:

This is a ratio problem.

You first divide 30 minutes by three to get how many problems she can do in 10 minutes. What you do to one side you do to the other side. So then, you should have 4 problems in 10 minute. Then, you multiply 10 by 10 and 4 by 10 to get 40 problems in 100 minutes.

6 0
3 years ago
The Golden family is planning to buy a house that sells for $125,000. They want to put 20% as a down payment. How much would the
Vadim26 [7]

Answer:

100000

Step-by-step explanation:

You multiple 125000 with .20 you get 25000 then you subtract 25000 fro 125000 and you get 100000 and that's your answer.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is solution for x if: 3x-6=6x+3
    7·2 answers
  • Can any one solve this
    10·1 answer
  • Use Cavalieri’s Principle to calculate the exact volume of an oblique cylinder with a radius of 5 inches and a height of 16 inch
    5·2 answers
  • Given that tan theta = square root of 3 over 4, and 0 < theta < pi over 2, what is the exact value of cot theta?
    15·1 answer
  • If you can help please do :)
    5·1 answer
  • If a pack of ramen noodles cost $3.48 what is the unit rate (in cents)?
    12·1 answer
  • What is the slope on this graph
    7·1 answer
  • A locker combination has 2 nonzero digits. Digits in a combination are not repeated and range from 2 through 9. Event A = choosi
    8·1 answer
  • 11. A number, c, is multiplied by - 7/8. The product is - 0.6. What is the
    13·1 answer
  • How many three-digit multiples of 5 have three different digits?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!