1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slava [35]
3 years ago
10

Find the cost of tiling a rectangular plot of land 300 m long and 150 m wide at the rate of $6 per square m.

Mathematics
2 answers:
SVETLANKA909090 [29]3 years ago
7 0

Answer:

$270,000

Step-by-step explanation:

First, find the area of the plot using the formula A = lw

A = lw

A = (300)(150)

A = 45,000

Then, multiply this by 6 to find the total cost:

45,000(6)

= 270,000

So, the cost to tile the plot is $270,000

Artyom0805 [142]3 years ago
4 0

Answer:

2700

Step-by-step explanation:

Length= 300m

width= 150 m

Area = Lx W = 300 x 150= 4500 sq m

rate per 100 sq meter= 6

so total cost = 4500/ 100 x 6

= 2700

hope it helps!

You might be interested in
Which is an example of a statistical Question 1.How old am I?Question 2.How old is the teacher?Question 3.How old will I be afte
Ksju [112]

Answer:

Question 3 or 4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Make a friend right now 10 points for whoever douse
Afina-wow [57]
Hand me dem points rn
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression and combine like terms. 3(x-2)-2(x+1)3(x−2)−2(x+1)
Nady [450]

Answer:

6x^2+7x+4

Step-by-step explanation:

Explanation is in photo

6 0
2 years ago
HenCe.
Nana76 [90]

Answer:

34

Step-by-step explanation:

that what i think

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
i a man even number beetween 50 and 99 i am a multiple of 9 my tens digit is 5 more than my units digit
vodomira [7]
Hello,
multiple of 9 betheen 50 and 99 are :54,63,72,81,99
and 54,72  are even.
5-4=1 and not 5
7-2=5 ok

72 is the number searched.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the expression -5x+2.5x+4.5-x+3 when x=3
    9·1 answer
  • One pound of horsehair is divided into "pulls" to make horsehair belts. One "pull" weights about 0.011 ounces. How many "pulls"
    9·1 answer
  • -12 = -5(x - 3) ......​
    12·2 answers
  • PLS SOLVE THIS ASAP!!!!!
    15·1 answer
  • Solve for X.<br><br> 4x2 – 48x +144 = 0
    13·1 answer
  • 2/20 : 1/40 as a unit rate
    10·1 answer
  • John has a gift card with a $26.61 balance. He wants to purchase songs on Itunes each song cost $1.29. He wants to keep $10 on t
    5·2 answers
  • Find the indicated limit, if it exists. ​
    6·1 answer
  • A 5 poundcartonof clementine oranges priced at $4.30. what is the price per pound
    12·2 answers
  • sanjay purchased 4 3/4 kg pulses and 5 1/2 kg sugar. what is the total weight of material purchased by him?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!