Answer:
$2.20 per gallon.
Step-by-step explanation:
That is 33/15 = $2.20 per gallon.
Answer: About 800 thousand
The more accurate value is 807,528 but this is also an approximation.
=======================================================
Work Shown:



That's the rough population of wild pigs (in millions) for the year 2000.
Multiply by
to get it in terms of units instead.

There were roughly 800 thousand wild pigs in the year 2000.
During its first bake sale, the poetry club made $79.35. If we round up to $80, this will make it easier to estimate how much they will make if they have 4 more bake sales (5 altogether). Next, we should use multiplication to determine how much money they will earn altogether after 5 bake sales. Five times $80 equals $400. Leslie accidentally multiplies by 50 because she moves the decimal one place too far.
<h3>Further Explanation</h3>
Estimation
Estimation is when you use an approximate calculation to make a prediction. It is important here to note that an estimation is different than guess. In both instances, one should use whatever knowledge is at their disposal; however, an estimation usually uses rounding and actual calculations.
Rounding
When making an estimation, rounding is an effective tool to use. Often numbers are rounded to the nearest whole number or place value. This can make it easier to do a quick calculation. In the word problem, the nearest whole number to 79.35 is 80. This makes it easier to multiply the dollar amount because there are fewer numbers to multiply.
<h3>Answer Details</h3>
Subject: Math
Level: middle school
Topic: Estimations
<h3>Keywords</h3>
estimation, rounding, multiplication
<h3>Learn More</h3>
Estimating with percents: brainly.com/question/3510011
Estimate: brainly.com/question/107747
Answer:
x² - 14x - 58
Step-by-step explanation: