1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sunny_sXe [5.5K]
3 years ago
6

Solve for x PLEASE HELP

Mathematics
2 answers:
AveGali [126]3 years ago
4 0

Answer:

x= 5

Step-by-step explanation:

11^3 • 11^2 = 11^5

hope this helped :)

OverLord2011 [107]3 years ago
3 0

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help me please, i don’t get it loll
BabaBlast [244]

Answer:

subtract to find A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
luis wants to buy a skateboard that usually sells for $79.99. all merchandise is discounted by 12%. what is the total cost of th
aivan3 [116]

<u>ANSWER: </u>

The total cost of the skate board is $74.61.

<u>SOLUTION: </u>

Given, Luis wants to buy a skateboard that usually sells for $79.99. all merchandise is discounted by 12%. luis has to pay a state sales tax of 6.75%.  

We need to find what is the total cost of the skateboard.

Final cost is nothing but original amount subtracted by discount and added with tax.

final cost = original cost – discount + sales tax

Original cost = $79.99

Discount = 12% of original cost

\begin{array}{l}{=12 \% \times 79.99} \\\\ {=\frac{12}{100} \times 79.99} \\\\ {=\frac{959.88}{100}} \\\\ {=9.5988}\end{array}

discount is $9.6 approximately

Sales tax = 6% of cost after discounting

\begin{array}{l}{=6 \% \times \text { (original cost - discount) }} \\\\ {=\frac{6}{100} \times(79.99-9.6)} \\\\ {=\frac{6}{100} \times(70.39)} \\\\ {=\frac{422.34}{100}} \\\\ {=4.2234}\end{array}

Sales tax is $4.22 approximately

Now, final cost = 79.99 – 9.6 + 4.22

= 84.21 - 9.6

= 74.61

Hence, the total cost of the skate board is $74.61

6 0
3 years ago
Angel bought 8 oranges and 11 apples for a total of $15.22.He knows that each orange cost $0.50 and reasoned that each Apple mus
Schach [20]
Oranges = x
apples = y

8x + 11y = 15.22
x = 0.50

8(0.50) + 11y = 15.22
4 + 11y = 15.22
11y = 15.22 - 4
11y = 11.22
y = 11.22/11
y = 1.02 <== cost of each apple
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
110% of 90 is what number a ?<br><br>? = 110 over 100<br>please help​
densk [106]

Answer:

90 is the orrect answer because I said so

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Por favor contesten en a y b​
erik [133]

Answer:

what...............

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 9 divided by 4,039?
    5·1 answer
  • Solve for x. Round to the nearest hundredth.
    9·1 answer
  • Evaluate the expression.<br> 2’5 + 2 (12 – 7) x 4 =
    10·1 answer
  • Which of the following is the best approximation of the volume of a sphere with a 9 cm radius?
    13·1 answer
  • A package is dropped from a helicopter at 1600 feet. The height of the package can be molded by h= -16^2+1600, where h is the he
    13·1 answer
  • What is the word phrase for 5x+2
    8·1 answer
  • Anybody know the answer to these
    5·1 answer
  • Rewrite in simplest terms: (x+10y)-(x+5y)(x+10y)−(x+5y)
    15·1 answer
  • Help please…………………….
    12·1 answer
  • Joe ran 5/6 mile each day for 5 days. How far did joe run?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!