1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
2 years ago
7

PLEASE HELP ITS DUE BY MIDNIGHT I HAVE LIKE 30 MINS!!! The linear regression for this print-out relates the amount of oxygen in

your spaceship measured in liters as a function of time In hours
Interpret the meaning of the slope in the context of the problem

Mathematics
1 answer:
dezoksy [38]2 years ago
7 0

Answer:

Please check explanations

Step-by-step explanation:

Here, we want to interpret the meaning of the slope

The slope generally refers to the change in y values with corresponding change in x value

with respect to this question, we can see that the slope is negative

What this mean is that the rate of change in the level of oxygen measured in liters is decreasing with an increase in the time

This means that as more time elapses, more oxygen is used up leading to a decrease in the liters of oxygen present

You might be interested in
What is the value of n in the equation 1/2(n – 4) – 3 = 3 – (2n + 3)?
Travka [436]
Distribute 1/2 to <span>(n – 4):

</span>\frac{1}{2} \times n = \frac{1}{2}n
\frac{1}{2} \times -4 = -2
<span>
Subtract (2n + 3):

</span>- (2n + 3) = -2n -3
<span>
Your equation should now look like this:

</span>\frac{1}{2}n - 2 - 3 = 3 - 2n - 3
<span>
Combine like terms on both sides:

</span>-2 - 3 = -5
3 - 3 = 0
\frac{1}{2}n - 5 = -2n
<span>
Subtract 1/2n from both sides:

</span>-5 = -\frac{5}{2}n
<span>
Divide both sides by -5/2 to get n by itself:

</span>n = 2
<span>
The value of n is 2.</span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
I need help with this. 3x + 5= 35, x =
Novay_Z [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

3x + 5 = 35

3x = 30

x = 10

4 0
3 years ago
The exchange rate from Pounds Sterling to Australian Dollars is £1=$1.82
andreyandreev [35.5K]
£164.83. Devide 300 by 1.82.






5 0
3 years ago
A. Equilateral<br> B. Right<br> C. Obtuse<br> D. Acute<br> E. Scalene
faltersainse [42]

<u>Answer:</u>

A) Scalene E) Obtuse


<u>Detailed Explanation:</u>


A) Scalene



This triangle would be classified as scalene because none of the angles are equal.


____________________________________________________________



E) Obtuse



This triangle would be classified as an scalene triangle because one of the angles is larger than 90 degrees.



8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me with this (ASAP)
    7·1 answer
  • The results of a public opinion survey on raising the minimum wage are summarized in the two-way table. Which statement is TRUE
    5·2 answers
  • Bryce measured a picnic area near the river and made a scale drawing. The scale of the
    12·1 answer
  • Rounding up 3.82 inches
    6·1 answer
  • Write an equivalent expression for 36 divided by [-9] [-5]?
    5·1 answer
  • Can you help me with #1?​
    6·1 answer
  • A square tabletop has an area of 3 centimeters square. What is the length of each side?
    7·1 answer
  • Josue needs 2 1/4 cups of flour to make a batch of chocolate chip cookies. He needs to make 5 batches for the bake sale. How man
    13·2 answers
  • Can someone please give me the (Answers) to this? ... please ...<br><br> I need help….
    10·1 answer
  • The price of a 7-minute phone call is $1.75. What is the price of a 13 minute phone call?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!