Distribute 1/2 to <span>(n – 4):
</span>


<span>
Subtract (2n + 3):
</span>

<span>
Your equation should now look like this:
</span>

<span>
Combine like terms on both sides:
</span>



<span>
Subtract 1/2n from both sides:
</span>

<span>
Divide both sides by -5/2 to get n by itself:
</span>

<span>
The value of n is
2.</span>
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
Step-by-step explanation:
3x + 5 = 35
3x = 30
x = 10
£164.83. Devide 300 by 1.82.
<u>Answer:</u>
A) Scalene E) Obtuse
<u>Detailed Explanation:</u>
A) Scalene
This triangle would be classified as scalene because none of the angles are equal.
____________________________________________________________
E) Obtuse
This triangle would be classified as an scalene triangle because one of the angles is larger than 90 degrees.