-3 carpark (c)
When you go up 3 levels, you are at level 3 and then you go down 6 which is -3
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz
lowest price is A. 6 oz for 1.49
Answer:
a) For this case we can use the definition of weighted average given by:

And if we replace the values given we have:

b) 
c) 
Step-by-step explanation:
Assuming the following question: "One sample has a mean of M=8 and a second sample has a mean of M=16 . The two samples are combined into a single set of scores.
a) What is the mean for the combined set if both of the original samples have n=4 scores
"
For this case we can use the definition of weighted average given by:

And if we replace the values given we have:

b) what is the mean for the combined set if the first sample has n=3 and the second sample has n=5
Using the definition we have:

c) what is the mean for the combined set if the first sample has n=5 and the second sample has n=3
Using the definition we have:

Amount of money collected in the 2-day fundraiser is represented by the following equations:
- 12x + 4y = 152 .................. (i)
- 32x + 12y = 420 .................. (ii)
where x is the cost of a chicken lunch and y is the cost of a vegetarian lunch
Multiplying (i) with 3 and subtracting it from (ii)
36x + 12y - (32x + 12y) = 456 - 420
⇒ 4x = 36
⇒ x = 9
Put value of x in (i)
⇒ 12 × 9 + 4y = 152
⇒ 108 + 4y = 152
⇒ 4y = 44
⇒ y = 11
Hence, cost of the vegetarian meal is 11.
The answer would be $102.14 if you divide 255.35 by 5 then multiply it by 2, you'll get 102.14
255.35 divided by 5 = 51.07 x 2 = 102.14
Hope this helps! ;)