1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shusha [124]
3 years ago
5

Part A: Bill earned $12 walking his neighbors' dogs on Saturday. He earned some extra money on Sunday doing the same thing. Writ

e an expression with a variable that shows the total amount of money Bill earned Saturday and Sunday. Part B: Bill was able to walk 2 more than twice as many dogs as his friend Steve. Write an algebraic expression to represent the number of dogs Bill walked compared with Steve.
Mathematics
1 answer:
Ainat [17]3 years ago
8 0

Answer:

Part A 12+X PartB 2+2x

You might be interested in
What is the volume of a cylinder, in cubic inches, with a height of 2 inches and a base diameter of 4 inches? Round to the neare
joja [24]

Answer:

the answer for the volume of the cylinder is V≈25.13in³

6 0
3 years ago
A cake mix calls for these ingredients. 2 cups of sugar 7 cups of flour 3 cups of milk 1 cup of oil Write the ratios of sugar to
Rashid [163]

Answer:

milk to oil - correctly shows ratio 3:1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for k, 6k-2z=12
Alenkinab [10]
The previous question I answered was exactly like this.

6(4) - 2(6) = 12.

K = 4.
4 0
3 years ago
What is the translation shown in the graph?
ASHA 777 [7]

Answer:

The shape is translated four units left, and 2 units up, therefore the answer would be x=-4 and y=+2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
84 divided by a number z
Xelga [282]
84/z is your answer.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ashley and four friends went trick or treating each of them got 4/5 of a bag of treats how many bags of treats did they have in
    12·2 answers
  • Megan evans has a coupon that saves her $1 when she buys two jars of peanut butter. the peanut butter costs $2.39 per jar. what
    9·1 answer
  • 6r - 7 over 10 = r over 4
    12·1 answer
  • 12 PTS!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • the athletics department paid $1,417.50 for all the dinners at the spring sports banquet. If each dinner cost $13.50,how many we
    7·2 answers
  • B)if both variables are​standardized,what would the correlation coefficient between the standardized variables​be?​(typean integ
    15·1 answer
  • Lionel is apartment hunting, He makes a table of prospective apartment choices
    12·1 answer
  • Find the measure of arc CB. 29 POINTS. 29 POINTS. 29 POINTS. 29 POINTS. 29 POINTS.
    7·2 answers
  • What movie is this from
    12·1 answer
  • The sum of a four angles of quality is 180 true or false​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!