Answer:
The jacket costs $45
Step-by-step explanation:
In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.
$36 / 80% = $45
Answer:
6
Step-by-step explanation:
g(x) = x2 - 4
g(5)= 5(2) - 4
g(5)= 10 - 4
g(5)= 6
Have a great day
Answer:
Step-by-step explanation:
You need to use vertex form of a quadratic to solve this.
Consider the vertex to be 
Another way of representing a quadratic is in "vertex form":

Now all you have to do is solve for a. You know that the vertex is
and you have know the point of
. Now, all you have to do is plug in these values and solve for a.

Now you know the equation is
, but you need it in quadratic form. All you have to do is solve is distribute the 6:

You get:
a = 6
b = 0
c = 2
Please mark this as brainliest if it satisfies your question
ALWAYS TRUE
Step-by-step explanation:
Because there is no value of x
Answer:
$704.73
Step-by-step explanation:
Take the original amount of money in the account minus $345.69 for the dentist.
$1,142 - $345.69 = $796.31
Now take this amount minus $15.89 for groceries
$796.31 - $15.89 = $780.42
Finally, take this amount minus $75.69 for the electric bill
$780.42 - $75.69 = $704.73
If this answer is correct, please make me Brainliest!