1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aksik [14]
3 years ago
11

3 dollars 2 dims 3 pennies

Mathematics
2 answers:
Tanya [424]3 years ago
4 0
That all adds up to $3.23 my friend
Nady [450]3 years ago
4 0

Answer:3+3+2

Step-by-step explanation:

you first want to add the biggest numbers

3+3=6

and then you add the the least number

3+3+2=8

8 will be the answer

You might be interested in
Maritza is baking cookies to bring to school and share with her friends on her birthday. The recipe requires 3 eggs for every 2
Crazy boy [7]
No, because if you work with fraction and do \frac{3}{2} (3 eggs for every 2 cups) then you would be multiplying 3x4 and now you have tot do that to the demominator so she would need 8 cups of sugar
3 0
3 years ago
PERSON WHO GETS THIS RIGHT WILL GET A LOTTT OF POINTS 60+
jarptica [38.1K]

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

a.

x = cost of adult ticket

y = cost of student ticket

cost of adult ticket is twice the cost of a student ticket

x = 2y

number of adult tickets = 64

number of student tickets = 132

cost of all adult tickets = 64x

cost of all student tickets = 132y

cost of all adult and student tickets combined: 64x + 132y

cost of all adult and student tickets combined: 1040

This gives us the equation:

64x + 132y = 1040

b.

Use substitution to solve the system of equations. Since x = 2y, where you see x in the second equation, substitute it with 2y.

64(2y) + 132y = 1040

128y + 132y = 1040

260y = 1040

y = 1040/260

y = 4

x = 2y = 2(4) = 8

adult ticket: $8

student ticket: $4

5 0
3 years ago
She wants to create a rectangular area of 1,600 square feet for her pet and can afford to purchase 160 feet of fence. In two or
kap26 [50]

Answer: x = 40  and  y = 40

Step-by-step explanation:

We can write the equation for the area as: x*y = 1600

We can write the equation for the perimeter as: 2x + 2y = 160

An easy way to solve a question like this is to graph both equations on a graphing calculator, if you don't have one on you you can use Desmos

Graph both: y = 1600/x

                             and

                     y =  80 - x

Turns out you get x = 40 and y = 40

8 0
3 years ago
Ashley earned $20 babysitting in january. In February she earned $32. What is the percent of change in her earnings?
VARVARA [1.3K]

Answer:

Step-by-step explanation: her precent change is 12% because 32 - 20 = 12 and since 12 is a whole number that would make it 12%

3 0
3 years ago
University Theater sold 556 tickets for a play. Tickets cost $22 per adult
Kobotan [32]
Let A be number of adult tickets brought
Let S be number of senior citizen tickets brought

8492 = 22A + 12S (1)
A = 556 - S (2)

Plug (2) into (1)
8492 = 22(556 - S) + 12S
8492 = 12232 - 22S + 12S
8492 - 12232 = -22S + 12S
-3740 = -10S
-3740/10 = -10S/-10
374 = S
S = 374

Note that there are several more steps you can take to check the answer and/or find A.



3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the interest due on $600 at 9.5% for 120 days.
    13·2 answers
  • Andrea is given AABC and told that a? +62 = c.She draws right triangle RTS with legs
    10·2 answers
  • Mister smith wants to improve the look of his back yard by planting small trees that cost 14 dollars each and flowering plants t
    15·2 answers
  • Four-fifths of a number<br> decreased by eight is four.<br> Find the number.
    15·2 answers
  • Amy and her sister are making lemonade for the school dance. Their recipe makes 2 quarts of lemonade. If they make 35 times the
    11·2 answers
  • HELLLPPPPP <br><br> I dont understand this!! Picture is attached!! THANKS
    7·1 answer
  • Need an answer for both plez.
    8·1 answer
  • Alma wants to buy socks. She has $11.00 and the socks cost $3.00 per pair. How many pairs of socks can Alma buy? How much money
    5·2 answers
  • Y = x + 2<br> 2x - y = -4
    6·1 answer
  • Marcus has hired 3 people to help him with his lawn business. He pays all the same, and he pays them every day. He paid $360 to
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!