Answer:
24p
Step-by-step explanation:
£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges
cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24
Multiply 10 x 20 and change the sign
-200
Answer:
Feet Per Second = 39.6
792 feet in 20 seconds
Step-by-step explanation:
See the attached picture:
No solution
-2(x-3)+5=-6(x+1)+4x
Multiply to get rid of the parentheses
-2 x X = -2x
-2x-3=6
6 x X = 6x
6x1=6
New equation = -2x+6+5=-6x+6+4x
Add same
6+5=11
-6x + 4x = -2x
New equation = -2x+11=-2x+6
That just doesn’t work