1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
professor190 [17]
3 years ago
15

When a statistic calculated from sample data is used to estimate a population parameter, it is called a point estimate?

Mathematics
1 answer:
Mazyrski [523]3 years ago
8 0

The sample statistic which we use to estimate population parameter is called point estimate. Because we use single sample statistic to make estimate about population parameter . It gives particular single value which we can use as estimate of population parameter, hence it is called point estimate.

Ex: Suppose we have population mean and we use sample mean to find estimate population mean. Then Population mean is called parameter, sample mean is statistic. And as we have used sample mean as estimate of population mean , sample mean is called as point estimate.

You might be interested in
This holiday weekend, Sue is going to Chicago to shop and to see a baseball game. To avoid traffic, Sue decides to take the trai
Pavel [41]

A proportional relationship is used to illustrate linear equations.

The constant of proportionality is 3

From the table, we have the following points:

(x,y) = (2,6) (3,9)

The constant of proportionality is calculated using:

\mathbf{m = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}}

So, we have:

\mathbf{m = \frac{9-6}{3-2}}

Subtract

\mathbf{m = \frac{3}{1}}

Divide

\mathbf{m = 3}

Hence, the constant of proportionality is 3

Read more about constants of proportionality at:

brainly.com/question/18707816

6 0
3 years ago
What is 4x when x=6, I’m having difficulties doing this work?
ANEK [815]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

When 2 numbers are together that means multiplication

x=6

6x4=24

3 0
3 years ago
Consider that a 1/2 cup serving of 1% cottage cheese is equivalent to 125 grams. If 1 ounce of cottage cheese is equivalent to 2
VikaD [51]

Answer:

4.42 ounces.

Step-by-step explanation:

We have been given that a 1/2 cup serving of 1% cottage cheese is equivalent to 125 grams. 1 ounce of cottage cheese is equivalent to 28.35 grams.  We are asked to find the ounces in 1/2 cup serving.

We will use proportions to solve our given problem.

\frac{\text{Ounce}}{\text{Grams}}=\frac{1}{28.25}

Upon substituting our given values, we will get:

\frac{\text{Ounce}}{125}=\frac{1}{28.25}

\frac{\text{Ounce}}{125}\times 125=\frac{1}{28.25}\times 125

\text{Ounce}=4.42477876

Upon rounding to nearest hundredth, we will get:

\text{Ounce}\approx 4.42

Therefore, 1/2 cup serving contains 4.42 ounces.

7 0
3 years ago
Could i please get some help? this is due today!! ill give 25 points and brainliest!!!
lisov135 [29]

Answer:

80 square units

536.6 cm^{2}

Step-by-step explanation:

First one.

2 Trapezoids

A = \frac{(base_{1} +base_{2}) }{2} x h

A = \frac{10 + 6}{2} x 2

A = 16

One rectangle

A = b x h

A = 6 x 8

A = 48

Total Area = 16 + 16 + 48 = 80

Second one:

Two triangles:

A = \frac{(b)(h)}{2}

A = \frac{10(8.66)}{2}

A = \frac{86.6}{2}

A = 43.3

One large rectangle

A = b x h

A = 30 x 15

A = 450

Total Area = 450 + 43.3 + 43.3 = 536.6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helen paid $246 for three jeans from her favourite clothing store. How much did she pay for each jeans she bought?
Natali5045456 [20]

Answer:

estimate: $80

exact amount paid: $82

Step-by-step explanation:

If you round $246 to 240, then divide it by 3, you should get $80. The cost per pair should be around $80 each

For the exact answer you take the amount spent (246) and divide it by the amount of jeans she bought (3).

246/3 = 82

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Algebra 2 help please!!!!!
    11·1 answer
  • What is the change in temperature from -8°F to 14°F?
    13·2 answers
  • What is the fourth vertex?
    13·1 answer
  • For the following problem, do not use algebra. Make a guess that satisfies one or more conditions of the
    8·1 answer
  • Order the steps to solve the equation log(x2 − 15) = log(2x) form 1 to 5. x2 − 2x − 15 = 0 Potential solutions are −3 and 5 x2 −
    13·2 answers
  • What is the simplest radical form of 20
    15·2 answers
  • I need help finding the area
    8·1 answer
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • #2000 is shared between faka and osareti in ratio 7:3 how much does each get​
    12·1 answer
  • Which statements about the behavior of f(x) = x2 + 4x − 3 are true? Select all that apply.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!