1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
3 years ago
15

What is the unit rate for $240 for 4 days

Mathematics
2 answers:
andrezito [222]3 years ago
6 0
$240/ (4 days)= $60/day.

The unit rate for $240 for 4 days is $60/day~
torisob [31]3 years ago
4 0
The unit rate for $240 per 4 days is $60 per 1 day.
To get a unit rate you must simplify the rate down to $X per 1 day.
To get 4 days down to 1 day you must divide 4 by 4.
Doing the same to the other side you divide 240 by 4.
So now you have $60 per 1 day.
You might be interested in
Lucy will rent a car for the weekend. She can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $53 and costs an add
Alchen [17]

Answer:

The amount driven would be 275, and the cost for both plans will be 77.75$

Step-by-step explanation:

make both equations

y=0.09x+53

y=0.13x+42

set them equal to each other and solve for x to get the distance

take that number and put it in one equation and solve for y to get the price of the plan for that value

6 0
2 years ago
write a rule that you can use to find the total number of beads in a bracelet when you know the total number of beads
liberstina [14]
Reading the total number ?
6 0
3 years ago
An 8-oz can of orange juice contains about 97 mg of vitamin C. About how
11111nata11111 [884]

Answer:

Step-by-step explanation:

12/8=1.5

1.5*97=145.5mg

5 0
2 years ago
In an experiment, the initial temperature of a solution is -5 °C. The solution is heated up at 3 °C per minute for 19 minutes an
Free_Kalibri [48]

Answer:

28°C

Step-by-step explanation:

First you do 3*19=57°C

-5+57= 52°C

then you do 4*6=24 °C

as its being cooled you takeaway

52-24=28°C

3 0
2 years ago
PLEASE HELP ME I CANT FAIL I WILL GIVE YOU SO MUCH POINTS IF YOU HELP! What is the product of -2 2/5 and -3 5/6?
olga55 [171]

Answer:

The answer should be 9 1/5 i am sorry if i am incorrect, im praying for u rn lol

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A student multiplies (4+5i) (3-2i) incorrectly and obtains 12-10i what is the students mistakes
    7·1 answer
  • What is the effect on the graph of the function f(x) = |x| when f(x) is changed to 3f(x)?
    13·2 answers
  • a fish tank is 24 inches long. 16 inches deep and 10 inches tall. The tank is filled halfway. How much water is in the tank?
    6·1 answer
  • You and your friends are having a race, but since you are faster than he is, you decide to give him a head start. He starts 10 m
    15·1 answer
  • Can someone please help me with these question? Thanks!
    9·1 answer
  • PLS HEL P ASAP NOT THAT HARD!! CONVERT TO ENTIRE RADICAL FORM
    5·1 answer
  • Triangle DEF has coordinates D (5,2), E (5,-2), and F(-4, 0). Which of the
    9·1 answer
  • Solve the following equation:<br>m - m-1/2 = 1 - m-2/3​
    9·1 answer
  • A hardware store clerk mixed nuts worth $1.32 per kilogram with bolts worth $1.20 per kilogram. If he made 108 kilograms of a mi
    13·1 answer
  • Which is a stretch of an exponential decay function?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!