1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
3 years ago
5

The libary has at least 5,000 books witch inequality represent the number of books,b,at the library

Mathematics
1 answer:
Mazyrski [523]3 years ago
7 0
B\geq 5,000

because the library has more than or = to 5000 books.
You might be interested in
What is the slope of the line (-3,0) and (1,-6)
iren2701 [21]

Answer is provided in the image attached.

6 0
3 years ago
Christian had $80.45 in his bank account on Monday.He deposited $20.50 on Tuesday.He then withdrew 37.25 on Wednesday.How much d
EastWind [94]

Answer:

138.2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
For what value of x is the parallelogram a rhombus.
Stells [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

2 × ( 3x + 6 )° + ( 16x + 14 )° = 180°

22x + 26 = 180

22x = 154

x = 7

4 0
2 years ago
Which of the following functions is not a sinusoid?
Nezavi [6.7K]
A sinusoid is cyclical and has a period or frequency.

y = sin x is a sinusoid, with a period of 2π.
y = √x is not a sinusoid.
y = cos x is a sinusoid with a period of 2π.

Answer: y = √x is not a sinusoid.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A nontoxic furniture polish can be made by combining vinegar and olive oil. The amount of oil should be three times the amount o
Len [333]

Answer:

<u>V</u><u>=</u><u>8</u><u>.</u><u>5</u>

Step-by-step explanation:

o=oil. vinegar=v. furniture polish=f

O=3v

34= 3v + v

Using a system of guessing and checking if that number fits equation you can tell that 8 causes the equation to be unequal and also 9. You can learn V must be between 8 and 9 so 8.5 might fit the equation. <u>8.5</u><u>=</u><u>V</u>

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A sea bird is 28 meters above the surface of the ocean what is the elevation
    14·2 answers
  • Write the number 70815 in thier<br>expanded form​
    12·1 answer
  • Please answer this question ONLY IF YOU KNOW THE ANSWER!! 40 points and brainliest!!
    10·1 answer
  • A 2 pound of bag of corn costs $3.52. What is the price per ounce?
    6·1 answer
  • "The more miles a person runs, the more calories the person burns."
    14·2 answers
  • Evaluate the following expressions if x=3. <br><br> Please help me with this brainly
    8·1 answer
  • Jacob wanted to purchase a boat. The dealership offered the following payment terms for Jacob: an $800 down payment and $275 a m
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP ! <br> Pictures are linked below thank you
    9·1 answer
  • Use the graph of the parabola to fill in the table.
    14·2 answers
  • Esperanza buys a new toy for $10.50 plus 4% tax. Then she buys new shoes for $28 plus 6% tax. Enter the sum that Esperanza paid,
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!