1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlladinOne [14]
3 years ago
7

a rental car cost $50 for one day plus an additional 0.25 per mile. what is the cost of renting a car for one day, and driving i

t for 75 miles​?
Mathematics
1 answer:
Natali5045456 [20]3 years ago
5 0

Answer:

you answer is 68.75

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the approximate volume of a cone with a height of 12 in. and radius of 9 in.?
Arisa [49]
Volume of the cone = 1/3π r^2 h
So, we are given that r = 9 and h = 12
plugging in all the known values 
1/3 * (3.14) * 9 * 9 * 12
= 1017.36 cm³
or
≈1017.4 cm³
8 0
3 years ago
Step by step PLEASE!!!
blondinia [14]
F(x) = 3x^2+6x-2

= 3(x^2+2x-2/3)
= 3(x^2 +2x + 1 - 1 - 2/3)
= 3((x+1)^2 - 1 - 2/3)
= 3((x+1)^2 -5/3))
= 3(x+1)^2 - 5

So our function is in the form:

f(x) = 3(x+1)^2 - 5
where a = 3, h = -1, k = -5
7 0
3 years ago
What is the slope of the line​
Maurinko [17]

Answer:

y2-y1/x2-x1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the quadratic function: f(x) = -(x+4)(x-1)
Nataliya [291]

Step-by-step explanation:

okay I think you can solve this question

4 0
3 years ago
Find the volume of the prism. 4 in. 8 in. 8 in. ​
Temka [501]

Answer:

256

Step-by-step explanation:

8×8=64

64×4=256

64

4

256

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which relation is a function?
    11·2 answers
  • For a party of 8 or more, some restaurants add an 18% tip on the bill. What is the total amount charged for a party of 10 if the
    6·1 answer
  • How to solve -11b+7=40
    10·2 answers
  • Estimate the derivative of f(x) = x^x at x=6
    10·1 answer
  • What is the solution to this equation-20x=300<br> A. x=-15<br> B. x=-25<br> C. x=15<br> D. x=25
    12·2 answers
  • Bob sold 34 trading cards, each for 50 cents more than the price he bought them. If each card was originally $0.25, how much did
    9·1 answer
  • Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?
    8·1 answer
  • A valley in California has an elevation of feet below sea level. A valley in Arizona has an elevation lower than the one in Cali
    12·2 answers
  • Identify the underlined place in 183.6733. Then round the number to that place.
    14·1 answer
  • This week, Ty works 6 hours pulling weeds, 4 hours raking leaves, and 9 hours
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!