$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
x is at least -2
Step-by-step explanation:
39,561. This is a simple addition problem. You take the original population (34,728) and add the number of new residents (4,833).