1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren [92.7K]
3 years ago
12

Find the missing side length and round it to the nearest tenth please :)

Mathematics
1 answer:
Alchen [17]3 years ago
7 0

Answer:

171

Step-by-step explanation:

This is a Right triangle,

So this means that all the sides should add up to 180,

So far we have 9

So we will have to Subtract 9 from 180 which leaves us with 171,

I hope this is correct!!

You might be interested in
NEED HELP ASAP 20POINTS The energy (and cost) needed to operate an air conditioner is proportional to the volume of a space that
insens350 [35]

Answer:

The daily cost of cooling the large warehouse with the same model of air conditioner is \$1,953

Step-by-step explanation:

we know that

If two figures are similar, then the ratio of its volumes is equal to the scale factor elevated to the cube

In this problem

The scale factor is equal to 2.5

so

The scale factor elevated to the cube is 2.5^{3} =15.625

To estimate the daily cost of cooling the large warehouse with the same model of air conditioner, multiply $125.00 by the scale factor elevated to the cube

so

\$125(15.625)=\$1,953

4 0
3 years ago
Please answer this what is the answer to this question now
Tanya [424]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

M is the center of the triangle, means that MR=MQ=PM

and M is the in center of the triangle=MS=MT=MU=19

8 0
3 years ago
Help me find the numbers for the function table
mamaluj [8]

Answer:

0,4,7

Step-by-step explanation:

you take the input number like 8 subtract it by 4 to get the output

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help: write each equation in exponential form
Setler [38]

Answer:

4^{4}=256

Step-by-step explanation:

<u>Rewrite log4256=4 in a different form:</u>

<u />4^{4}=256

4 0
2 years ago
Write the equation of a line with a slope of 5 that passes through the point (3,1)
Brut [27]

Answer:

y-1=5(x-3)

Step-by-step explanation:

y=mx+b where m=slope and b=y-intercept,

y-y1=m(x-x1)

y-1=5(x-3)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • tickets to a science expedition cost $5.75 each for students and seven dollars for adults how many students and adults went if t
    13·1 answer
  • 5. What is the solution to the system of equations?
    8·1 answer
  • 15) Webflix decides to compete with Netflix. Instead of $8 per month for unlimited streaming of movies, Webflix charges $3.50 pe
    9·1 answer
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    8·1 answer
  • Find the lowest common multiple (LCM) of 6, 10 and 14. *
    10·2 answers
  • Help anyone please please please
    9·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (2,-5) and (-6,4) ?
    6·1 answer
  • How many yards are equal to 144 inches?
    13·1 answer
  • Please help me ASAP<br> Please help
    7·1 answer
  • Adam needs to drive a distance of 372 miles to attend a seminar in New
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!