1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
3 years ago
7

Which choice is equivalent to the quotient below? ​

Mathematics
2 answers:
ANEK [815]3 years ago
5 0
Sq32/8 = sq4
It would be c. 2
Aloiza [94]3 years ago
5 0

Answer:

C. 2

Step-by-step explanation:

I used my calculator.

You might be interested in
Cheyenne ran a 5.6-kilometer race in 40 minutes. What was her speed in kilometers per hour? A. 224 B. 8.4 C. 7.1 D. 0.14
xz_007 [3.2K]
Hey there! :D

Let's find what Cheyenne runs in 10 minutes. 

Divide 5.6 by 4. 

5.6/4= 1.4

Multiply that by 6. (there are 60 minutes in an hour)

1.4*6= 8.4

"B" is the answer.

I hope this helps!
~kaikers
8 0
3 years ago
4) What is the unit rate? Explain what the unit rate means in this context.
hram777 [196]

Answer:

Unit rate in most contexts is how much a item cost if it is sold as a single serving(unit)

If you are trying to have a problem solved or it doesnt invovle price, please include the problem as well

8 0
4 years ago
 Abbey is adopting a kitten. Abbey has a rectangular container to bring the kitten home in. The container has a volume of 3,100
solniwko [45]
  • L=10.6in
  • H=15.6in
  • B=?

\\ \rm\Rrightarrow V=LBH

\\ \rm\Rrightarrow 3100.5=10.6(15)B

\\ \rm\Rrightarrow 3100.5=159B

\\ \rm\Rrightarrow B=\dfrac{3100.5}{159}+19.5

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How much is one melon if 3 sell for $1.98 ?
Sonbull [250]

Answer: $0.66


Step-by-step explanation: Just divide 3 / $1.98 and you will get $0.66.

Fairly simple, But the only thing I don't understand is why a melon is on sale for $0.66. Thats CHEAP! Give me 100 :)


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In order for the parallelogram to be a
Iteru [2.4K]

Answer:

ac=-3, BC=57 I hope it will help you please follow me

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with 14 and 15
    10·1 answer
  • Phil has $6.00 he wants to buy creepy erasers that cost $1.05 each .if he buys 5 more they are 0.79 each does he have enough mon
    6·1 answer
  • What is the solution to the equation?
    6·1 answer
  • William buys two bags of peaches and three bags of apricots for 17 dollars. Sylvia buys four bags of peaches and two bags of apr
    9·1 answer
  • If EF equals 2X -12, FG equals 3X -15 and e.g. equals 23 find EF
    10·1 answer
  • Write cos (19°) in terms of sine​
    14·1 answer
  • Can me get help please?¿
    10·1 answer
  • You already know. HALP!
    13·2 answers
  • What is the percent change from $30 to $33? Is this a percent increase or decrease? Show your reasoning. ​
    11·1 answer
  • Polygon A and Polygon B are similar with a ratio of similarity of 5/4. If the perimeter of Polygon A is 20 units, what is the pe
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!