1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksAgata [21]
2 years ago
12

The total cost of a pair of pants and a jacket was $59.01. If the price of the pair of pants was $1.49 less than the jacket, wha

t was the price of the pair of pants? Express your answer as a simplified fraction or a decimal rounded to two places.
Mathematics
2 answers:
bearhunter [10]2 years ago
8 0

Answer:

The answer is 788

blsea [12.9K]2 years ago
7 0

Answer:

28.52?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
100 points!!! i will award brainliest!! Lines AB, and CD are straight lines. Find x and y
Ket [755]

<O = 16 degrees   vertical angles are equal


<O + 4x+90 = 180   DC is a straight line

16 +4x +90 = 180

106 +4x = 180

4x =74

x =18.5


16 +90  +2y= 180   DC is a straight line

106+2y=180

2y = 74

y= 37

Answer : y=37

x=18.5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which fraction is equivalent to 56%?
HACTEHA [7]
14 / 45

56 / 100 reduces to 14 / 45
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help i need it badly
ser-zykov [4K]

Answer:

x^2+3x-10 that should be your answer

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Divide 2x2 +5x+2 by 2x+1​
Serggg [28]

the answer is   [    x + 2   ]

8 0
2 years ago
PLEASE ANSWER QUICKLY!! I NEED THIS ANSWER ASAP
Nana76 [90]

Answer:

you can use a website called wolfram alpha to help with any math equation

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the range of the function: {( 1 , 2 ) , ( 2 , 4 ) , ( 3 , 6 ) , ( 4 , 8 )}
    14·2 answers
  • in the calculations shown, what will the units of the final answer be? 18 meters/second x 3600 secons/1 hour x 1 mile/ 1609meter
    12·1 answer
  • suppose you earned 6t+2 dollars on monday and 9t-6 dollars on tuesday. what were your total earnings? simpliify your answer
    9·1 answer
  • Resolución de problemas mediante sistemas de ecuaciones. plantear un problema, cuya expresión algebraica coincida para cada uno
    13·1 answer
  • Select "ALL" statements that correctly describe the graph!!
    6·1 answer
  • Taylor has 5 yards of gold ribbon to decorate
    15·1 answer
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
  • 24=9x+4-4x <br> Solve equation. Check your answer.
    7·2 answers
  • The store employee changed an 8.00 price sticker to 2.50 and placed it on the sale shelf
    14·2 answers
  • A diver begins at sea level and dives down 200 feet. He ascends at a steady rate of 12
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!