1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inga [223]
3 years ago
13

Hey! This isn't really a qeustion you have to use ur brain for its just ur opinon, should our class do this or not?

Mathematics
1 answer:
Svetradugi [14.3K]3 years ago
4 0
Because St. Patrick’s Day is not usually celebrated and it’s always fun to share with other people.
You might be interested in
Can someone help me ASAP!!
Ede4ka [16]

Answer:

UR in trouble

Step-by-step explanation:

Look, the First order is the biggest force in the galaxy.

Now, it is gonna  send a star destroyer to ur house and blow it up.

5 0
2 years ago
11B. Long Beach Towing Company charges $40 plus $5 per mile to
gavmur [86]

Answer:

The charges will be the same after 10 miles.

Step-by-step explanation:

Long Beach Towing Company:

Charges $40 plus $5 per mile. So after x miles, the charge will be of:

L(x) = 40 + 5x

Five-Star Towing Company:

Chargers of $70 plus $2 per mile. So after x miles, the charge will be of:

F(x) = 70 + 2x

After how many miles the charges for the two companied will be the same?

This is x for which:

L(x) = F(x)

So

40 + 5x = 70 + 2x

5x - 2x = 70 - 40

3x = 30

x = \frac{30}{3}

x = 10

The charges will be the same after 10 miles.

5 0
2 years ago
The total price for a computer and a
8_murik_8 [283]

Answer:

$289

Step-by-step explanation:

If you know the cost of one of the two items, you can subtract that item from the total in order to find the price of the second item

So:   total price - computer price = printer cost

So:   $1039- $750 = $289

The printer is $289

3 0
2 years ago
A gourmet pizza café sells three sizes of pizza: small, medium and large. To buy all three sizes, it costs a total of 46.95. If
sveta [45]

Answer:

its gowing to be eleven dollars an 46 sent11.46

6 0
2 years ago
Please help!! Thank you so much!!
Olenka [21]

Answer:

AC, AB, BC

Step-by-step explanation:

3x-13+2x-20+x+15=180

6x-18=180

6x=198

x=33

<a 86

<b 46

<c48

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • Plz help stuck on the question
    9·1 answer
  • 46 less than -8 times a number is the same as 8 less than -6 times the number
    13·1 answer
  • Find all the powers of 3 the are in the range 3 through 1000
    10·2 answers
  • For the set A ={} determine n(A) =
    10·1 answer
  • How many 3/4 are in 7/8
    9·1 answer
  • What term describes 3y-5
    14·1 answer
  • 6. A store orders 8 boxes of notebooks.
    15·1 answer
  • A line passes through (1,6) and has a slope of 9
    5·1 answer
  • A = 14.9 cm, b = 14.1 cm and C = 5.7 cm for the triangle shown below.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!