Answer:
(C)
Step-by-step explanation:
20 for each day=20x
4 for hot dogs sold=4x
20x+4x
(C)
That would be 4
Hope it helps!!
One pie costs 0.10
you are buying 40 pies so...
40 x 0.10 = $4
one cup of coffee costs 0.50
you are buying 20 coffee so...
20 x 0.50 = $10
$4 + $10 = $14
It costs $14 to buy 40 pieces of pie and 20 cups of coffee
Since the car costs $117 a day and you are going on a three day road trip, then you would do 117 x 3 = 351.
Subtract 351 from the total cost 373 - 351 = 22
To find out how many additional miles you drove, 22/0.22 = 100
So you drove 100 additional miles.