Answer:
The dog needs eat 4.6 meals
Step-by-step explanation:
Due to:
7/8 lb ----> 4 meals
1 lb --------> X meals
X = [(1 lb)*(4 meals)] / [7/8 meals]
X = 4.6 meals
Best regards
Answer:
used cars can have a lower initial cost
Step-by-step explanation:
it is not a risk/hinder to purchasing a used car
Answer:
0.77
Step-by-step explanation:
If you had to round to the nearest tenth, 0.89 would round to 0.9. 0.74 would round down to 0.7. 0.85 would also round up to 0.9, which leaves the last answer, 9.77 to be rounded to 0.8. Hope this helps
Answer:
(-2,-5)
Step-by-step explanation:
y = 2x-1
3x-y = -1
We can use substitution
3x - (2x-1) = -1
Distribute the minus sign
3x -2x+1 = -1
x +1 =-1
Subtract 1 from each side
x+1-1 = -1-1
x=-2
Now we need to find y
y = 2x-1
y = 2(-2) -1
y = -4-1
y = -5
(-2,-5)