1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
3 years ago
12

Solve the equation for y. 8x – 9y = 11

Mathematics
2 answers:
borishaifa [10]3 years ago
6 0

Watch carefully:

                                             <u>8x - 9y = 11</u>

Add  9y  to each side:                    8x = 11 + 9y

Subtract  11  from each side:    8x - 11 = 9y

Divide each side by  9 :        <em>y = 1/9 of (8x - 11) </em>


Aleksandr-060686 [28]3 years ago
3 0
8x-9y=11 subtract 8x from both sides -9y= -8x+11 divide both sides by -9 y= 8/9x-11/9 hope this helps
You might be interested in
How do you do this?<br> Because i don't know how to do it :&gt;
Sindrei [870]

Answer:

£ 7.95

Step-by-step explanation:

Let the total money = £ x

Money spend on drinks and cake = 1.45 + 1.20 = £ 2.65

Money left with her = (2/3) of x

So, money spend = (1/3) of x

\dfrac{1}{3}*x= 2.65\\\\\\x=2.65*3\\\\

x = £ 7.95

7 0
2 years ago
Please help I’m BEGGING
Degger [83]

Answer:

Bro math Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the answer to <br> 3r^2 - r = 0
n200080 [17]
<span><span> r = -1/3 = -0.333
</span><span> r = 0</span></span>
4 0
3 years ago
What is 100 yards into meters?
slamgirl [31]
The answer is 91.44 meters
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Circle O has a circumference of approximately 250(pie) ft.
cluponka [151]

try 80 its the only one that makes a fleas wing of sense

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A compound experiment consists of tossing a coin, drawing a letter at random from the alphabet, and then tossing two coins. What
    10·2 answers
  • 9 miles 10 miles 19 miles 22 miles ??
    15·1 answer
  • For a party of 8 or more, some restaurants add an 18% tip on the bill. What is the total amount charged for a party of 10 if the
    6·1 answer
  • A mother seal is fed 5 fish for every 2 fish for its baby. If mother is fed 8 fish how many does the baby get
    13·1 answer
  • A satellite moves at a speed of 27,000 kilometers per hour. Write four numbers that could be the actual speed of the satellite.
    9·2 answers
  • Find g(f(x)) when f(x) = 3x2 + x - 8, and g(x) = 4x + 5.
    9·1 answer
  • A 3lb bag of red onions cost $1.38. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Please help with this, all I need is for this paper to be done and then I’ll have a good grade in algebra
    15·1 answer
  • Hi does any one know how to solve this y=__x+__
    6·1 answer
  • 6th grade math help me pleaseeee
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!