1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
coldgirl [10]
3 years ago
9

Write the y-intercept of the graph of -6x + y = 8.

Mathematics
2 answers:
RideAnS [48]3 years ago
7 0

Answer: y intercept ( 0,14)

Step-by-step explanation:

Contact [7]3 years ago
5 0

Answer:

8

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Betty took a doll she inherited from her grandmother to the antique store. The dolls original price tag says $6.80. The antique
mariarad [96]
There was a 12.35% increase in the price.
5 0
3 years ago
Mia wants to buy 3 notebooks for $1.29 each. What is the expression for the total cost?
ololo11 [35]

Step-by-step explanation:

Mia want to buy 3 notebook for $1.29 each ,

then total cost =3×1.29

hence, 3×29

1\6+1/12+2/6=2+1+4/12

=7/12

8 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 2g53 4h23<br>​
romanna [79]

Answer:

girl are u crazy

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Danny wants to sell his house. He would like to receive $136,000 after deducting the 6% commission due to the real estate agent.
Alex17521 [72]

Answer:

The selling price of the house is $144,681

Step-by-step explanation:

The computation of the selling price of the house is shown below:

Let us assume the selling price be x

So, the commission would be 0.06x

Now the danny would received

= x - 0.06x

= 0.94x

And, the amount received is $136,000

So equate this value

Like this

0.94x = $136,000

x = \frac{\$134,000}{0.94}

= $144,681

Hence, the selling price of the house is $144,681

5 0
3 years ago
4 week it drop 3 feet what is the unit rate
grin007 [14]
<span>In 4 weeks, it dropped 3 feet in total.
The unit rate of this is 3 feet / 4 weeks
If we simplify this into days, this will be the solutions
=> 4 weeks has (4 * 7) 28 days in total, so we need to divide 3 feet by 28 days to get the simplified unit rate.
=> 3 feet / 28 days
=> .107 feet / day.
So the water drops .107 feet per day and in 4 weeks the total of 3 feet.</span>



3 0
4 years ago
Other questions:
  • Which algebraic expression represents the phrase "the quotient of negative eight and the sum of a number and three?"
    5·2 answers
  • 1/2(x+18)=4(2x-6)-9x
    9·1 answer
  • Julio scores 18 points in each basketball game. If there are 14 games in a season and Julio continues to score 18 points each ga
    9·1 answer
  • Which equatlon represents the line that is parallel to y=3 and passes through (-2, -8)?​
    12·1 answer
  • Factor the expression 15x-^2-10x-5
    14·2 answers
  • Assume running consumes 91 calories per mile. If you run 8-minute miles, what is your average power output, in watts, during a 2
    12·1 answer
  • Help me for brainlist pleaseee
    11·1 answer
  • Antonio buys a 10-pound bag of potatoes for $3.98. To the nearest cent, how much is 1 pound of potatoes?
    13·1 answer
  • Find the slope and y-intercept.
    14·2 answers
  • Which number lies halfway between:<br>a) 16 and 38<br>b) 259 and 361<br>1004 and 2 012?<br>​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!