1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ki77a [65]
2 years ago
12

You went clothes shopping two times. The first time you bought 3 shirts and 2 pants for $120.00. The second time, you paid $213.

00 for 6 shirts and 3 pants. What was the cost for each shirt and for each pair of pants?
Mathematics
1 answer:
attashe74 [19]2 years ago
7 0

Answer:

oh

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A number is K units to the left of 0 on the number line. Describe the location of its opposite
ANEK [815]
In order to find the opposite of a number we simply change the sign of the number. Since K is to the left of 0, this means K is a negative number. The opposite of K will be a positive number and will be on right side of the 0 on the number line. 

Opposite of a number has only different sign. The magnitude (value) of the number remains the same. This means, the opposite of K will be on equal distance from 0 as is the original number K. 

Therefore, opposite of K will be K units to the right of 0.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of the indicated angel
IRISSAK [1]

Answer:

Answer is C

Step-by-step explanation:

53 degress

5 0
2 years ago
Ravi has some money. If he buys 40 doughnuts, he will have $5 left. If he buys 50 doughnuts,he will need another $15. How much d
anastassius [24]
Difference in doughnuts = 50 - 40 = 10
Difference in money = 15 + 5 = 20

20 ÷ 10 = $2
Each doughnut costs $2

<em>Check:</em>
40 x 2 + 5 = $85
50 x 2 -15 = $85
Ravi has $85 at first.

Each doughnut costs $2
4 0
3 years ago
Sara and Ellie have $60 to spend on a gift for their mom. They want to buy her a bracelet that costs $62.50. What is the minimum
jarptica [38.1K]

Answer:

Simplify the expression. 4x - 3 + 8x - 5 - 3x

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
This line graph shows the temperature in London over a period of time.
VLD [36.1K]
The temperature in London at 2pm is 14°C
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • The lower base of the frustum shown in the figure is a square 8ft on each side. The upper base is a square 4ft on each side. In
    10·1 answer
  • Factor the following question.
    5·1 answer
  • The actual distance between two villages is 120 kilometers. On a map of the area, 0.5 centimeter represents 2 kilometers. What i
    9·2 answers
  • Write an expression for the sequence of operations described below .
    5·1 answer
  • Four families went out to dinner . Each of their recipe is shown . If each family leaves a 20% tip on the total , which families
    9·1 answer
  • Find the missing exponent: 5^11/5?=5^4
    9·1 answer
  • Elena wants to make a scale drawing of her bedroom. Her bedroom is a rectangle with length 5 m and width 3 m. She decides on a s
    9·1 answer
  • What is the center of the circle shown below?
    7·1 answer
  • Find the measure of the indicated angle to the nearest
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!