Answer:
9,-7 hope this helps :))))))))
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
part A is 120
Step-by-step explanation:
6 × 20 = 120
part B
Answer:
x = 17
Step-by-step explanation:
corresponding interior angles are supplementary, meaning they have to add up to 180 degrees so
6x + 8 + 4x + 2 = 180° then combine like terms ( 6x and 4x, 8 and 2 )
10x + 10 = 180 subtract 10 from both sides
-10 -10
10x = 170 divide each side by 10
/10 /10
x = 17